DERSLERİNİZDE BAŞARILI OLMAK İSTERMİSİNİZ _?

turgut123321 Harbi Harbiforumcu
Arkadaşlar yanlış yere açtıysam özür dilerim ve kendim için araştırmıştım baktım yararlı oldu paylaşim dedim bu arada alıntıdır. . . işte konu:

DERS ÇALIŞMADA VE HAYATIMIZIN HER DEVRESİNDE BAŞARILI OLMAK İÇİN ÖNCE İÇİMİZDE, KALBİMİZDE NE YAPACAĞIMIZ HAKKINDA KESİN KARAR VERMEMİZ LAZIM.(MESELA ;BEN BAŞARILI OLMAK İSTİYORUM)GERÇEKTEN BAŞARILI OLMAK İSTİYORMUYUZ?BU SORUYU KENDİMİZE SORUP,KARARIMIZI VERDİKMİ?TAMAM O ZAMAN.
ONDAN SONRADA HAYATIMIZI DİSİPLİN ETMELİYİZ.NE DEMEK İSTEDİK ?HAYATIMIZI DÜZENE SOKMALIYIZ.YANİ;NEYİ NE ZAMAN YAPACAĞIMIZI BİLMELİYİZ.HER İŞİMİZİ ZAMANINDA YAPMALIYIZ.
HER İŞİMİZİ ÖNCELİKSIRASINA GÖRE SIRAYA DÜZENE KOYMALIYIZ.
İŞTE BU TEMEL DÜSTURUMUZ OLMALI


EVDE DERS ÇALIŞACAĞIMIZ ORTAM NASIL OLMALI
1-Ders çalıştığın yerin sessiz ve sakin olması gerekir.Müzik dinleyerek ,tv izleyerek ders çalışılmaz.
2-Ders çalıştığın yer ile yattığın yer ayrı olacak.
Daima aynı yerde ders çalışacaksın.Ders çalıştığın yerde daima ders çalıştığın için şartlanmış olacağından oraya yaklaştığında ders çalışma isteği duyacaksın.Eğer yattığın yere yaklaşırsan uykun gelecek.Çünkü orada uyumaya şartlandın.
3-Çalışma masanın üzerinde hangi derse çalışacaksan yalnız o dersle alakalı malzemelerin bulunmalı.
Yani masanın üzerinde senin dikkatini dağıtacak başka bir şey bulunmamalı.Yalnız çalıştığın derse odaklanmalısın.Yoksa bütün çalışmaların boşa gider.Sen ders çalıştım derken hiç bir şey anlamadığını görürsün.
NASIL DERS ÇALIŞMALIYIZ
Derse 20 dakika çalışıp çalıştığın yeri10 dakika tekrar edeceksin.10 dakika dinleneceksin.Beyin çalıştığın yeri bu 10 dakikalık dinlenme süresinde kaydeder.ders çalışmanın en önemli püf noktalarından birisi bu idi.Bu dinlenme süresinde istediğini yapabilirsin.Müzik dinle ,yat,artık ne yaparsan yap.
Ders çalışırken sakın hayal kurma .Hayal kurmayı boş zamanlarında yap.bak mesela bazen sayfalar dolusu yer okumuşsundur ama kendine geldiğinde hiçbir şey anlamadığını görürsün .Çünkü sen okurken hayallere daldın gitti.Sanki hiç okumamış gibi oldun.Hiç dikkatini çekmedi mi.
ŞİMDİ DERS ÇEŞİTLERİNE GÖRE DERS ÇALIŞMAYI ANLATALIM
OKUYARAK ÇALIŞILAN DERSLER
Konuları parça parça oku.Tamamını okuma. Parçayı anlatabilecek duruma gelinceye kadar oku.Anlatabilecek duruma geldiğinde çalışman tamam olmuştur.ama anlatamıyorsan tekrar okuman gerekir.bir şeyi herkesin anlama kabiliyeti farklı farklıdır.Bazıları bir seferde anlarsa ,bazılarının da defalarca okuması gerekebilir.Ama dikkat edin ezberlemek anlamak değildir.Ezberlemek başka anlamak başkadır. Siz anlamaya çalışın anlamak kalıcı olur.
Ezberlemek ise kalıcı değildir.Sonra unutulabilir.
Konunun içindeki asıl bize verilmesi gerekenleri seçip almasını bilmek gerekir.Önemli bilgileri konunun içinden seçip alabilmişsek.O konuyu öğrenmişiz demektir.Birde konunun içinde geçen bilmediğimiz kelimelerin anlamlarını öğrenmemiz gerekir.Yoksa konuyu anlamamız zor olur. Konuyu anlayamayız.
YABANCI DİL DERSLERİNE ÇALIŞMA
Mutlaka kelimeler ve cümle kalıpları ezberlenecek.Ezberlenen kelimeler cümle kalıpları na yerleştirilerek kullanılıp cümleler oluşturulacak.Bu oluşturduğumuz cümleleri mutlaka günlük hayatta kullanmaya çalışacağız.Böylece o yabancı dilde pratik konuşmaya başlamış olacağız inş.
MATEMATİK-FEN GİBİ SAYISAL DERSLERE ÇALIŞMAK
Bu gibi dersleri anlamak için bol bol alıştırma yapmak gerekir.Gerekirse konuyu anlayabilmek için başka kaynaklardan da bol bol alıştırma bulup yapmak gerekir.Anlayamadığımız konuları mutlaka öğretmene sormalıyız.Anlamadığımız yeri öğretmene sormaktan çekinmeyelim.Onlar hiç çekinmeden anlatırlar bize.
Birde öğretmen problem çözerken mutlaka problemin çözümünü de anlatır.Biz işte öğretmen hem problem çözer hem de problemi anlatırken onun anlattıklarını da not tutmalıyız.
Çünkü eve gidip konuyu tekrar edeceğimizde yani alıştırmaları yapacağımızda çözümü unutmuş olabiliriz.Sakın ben unutmam demeyin .mutlaka unuturuz .İşte o zaman tuttuğumuz o notlar bize yardımcı olacak ve alıştırmaları yapacağız ve konuyu da anlamış olacağız.
EN İYİ ÖĞRENME SINIF İÇİ ÖĞRENMEDİR
Dersi esas sınıfta öğrenmeye çalışmalıyız.Ama mutlaka derse hazır geleceğiz.Sınıfa girdiğimiz zaman hemen yerimize oturacağız.Hangi dersi işleyeceksek o dersle alakalı olan malzemelerimiz sıramızda olacak.Dersimizle alakası olmayan malzemeleri sıramızdan kaldıracağız.Dikkatimizi yalnız bu derse vermek için bu gerekli.Dikkatimizi hiçbir şeyin dağıtmasına izin vermemeliyiz.Dikkatin dağılmasını önlemeliyiz.Dersi iyi anlamamızda dikkatimizin dağılmaması çok önemli.
Dikkatimizin dağılmaması ve bir noktada toplanabilmesi için ‘’öğretmenin her söylediğini içimizden tekrar etmeliyiz’’.Bunu bir deneyin göreceksiniz dikkatiniz hep öğretmende olacak.
Her derste not tutmalıyız.Not tutmayı öğrenmek çok önemli.
Öğretmeni de iyi tanımamız lazım. Öğretmen dersi anlatırken mutlaka kendine göre önemli yerleri belli eder.Onun hareketinden konuşmasından ,bir şekilde bunu anlamaya çalışmamız lazım.Not tutmak o zaman bizim için daha kolay olacaktır.Öğretmenin yaz demesini not tut demesini beklemeden biz not tutmalıyız.Hatta öğretmen yazmayın da diyebilir olsun siz yinede not tutun ama not tutarken de öğretmenin anlattıklarını kaçırmamalıyız.Aynı zamanda öğretmeni de dinlemeliyiz inş.
GÜNLÜK DERS ÇALIŞMA SİSTEMİ
Bizim size hazırlamış olduğumuz bu sistemin adı bu ‘’günlük ders çalışma sistemi’’
Şimdi günlük çalışmayı öğreneceğiz :
Mutlaka her gün okula derse çalışarak hazır gideceğiz.Okulda dersi dinleyeceğiz.Eve gelince de işlediğimiz konuları tekrar edeceğiz.Şimdi
Burada bir şey var .Ne var ?Sorumluluk var .
SORUMLULUK:Sorumluluk neyi ne zaman yapacağını bilmektir.Bizim için önemli olan sorumluluğumuz derslerimize çalışmak.Herkesin bu hayatta sorumlulukları vardır.Babamızın sorumluluğu nasıl çalışıp bize bakması ise bizimde sorumluluğumuz derslerimize çalışmak ve ev işlerinde onlara yardımcı olmaktır.O zaman sorumluluğumuzu bileceğiz ve önce derslerimizi yapacağız sonra başka şeylere bakacağız.DERSLERİMİZİ YAPMADAN HİÇBAŞKA BİRŞEY YAPMAMALIYIZ .
Okuldan eve geldiğimizde sıcağı sıcağına, daha işlenen konuları unutmadan hemen ilk işimiz işlediğimiz dersleri tekrar etmek olmalı.
Haydi kolay gelsin.Hepinize başarılar dilerim.

HAZIRLAYAN: Sosyal Bilgiler Öğrtm: Kemal YÜCER
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
16
Görüntülenme
122B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst