Depresyon nasıl tedavi edilir

deep Harbi Aktif Üye
Depresyon nasıl tedavi edilir, Depresyon tedavi edilebilir mi? Depresyon tedavisi hakkında bilgi

depresyon.jpg

Depresyon günümüzde bir çok kişinin müzdarip olduğu bir illet olarak gözümüze çarpıyor sevgili harbicler bizde sizler için güzel bir yazıyı derledik.

Nasıl Kurtulurum (Kurtulunur): Depresyon, üzerimizdeki sorumlulukları artık kaldıramayacağımız bir ruh haline verilen isimdir. Bu ruh haline seyirci kalıp kendiliğinden geçmesini beklemek çoğu zaman bu durumun daha da derinleşmesiyle nihayetlenir.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir
Depresyon genellikle ayaktan tedavi edilebilen bir hastalık olmakla birlikte intihar girişimi veya riski varsa ayakta tedavi ile sonuç alınamıyorsa mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir. Depresyon çeşitli yollarla tedavi edilir.

İlaç Tedavisi: Antidepresan ilaçlar kullanılarak beyindeki azalmış veya işlevi bozulmuş kimyasallar üzerinden etki yaparlar. Genellikle hastanın veya ailesinden birinin önceden kullanıp fayda gördüğü antidepresan varsa tercih edilir.

Psikoterapi: Genellikle destekleyici yani kişinin güçlü yönlerini açığa çıkarmayı ve güvenini kazandırmayı amaçlayan destekleyici psikoterapi uygulanır.

Elektrokonvülsif Tedavi (EKT) Tedaviye dirençli intihar riski yüksek düşünce ve davranışları çok yavaşlamış retarde hastalara uygulanır Elektrotlar ile beyinden elektrik akımı geçirilerek epilepsi (sara) nöbeti oluşturulur. Bunların dışında çeşitli doğal mineraller vitaminler esansiyel yağ asitleri ışık tedavisi trans manyetik uyarı yöntemleri de rutinde olmayan alternatif tedaviler olarak denenmektedir.

Antidepresan ilaçlar (depresyon tedavi edici ilaç) hastaların `-80’inde düzelmeye yol açar. Tedavi uzun sürelidir ve ilaçların düzenli kullanılması gerekir. İlaçların etkisinin ortaya çıkması birkaç haftayı bulur. Bu yüzden “bu ilaç bana yaramadı” diye düşünüp birkaç günlük kullanımdan sonra kesmek yanlıştır. İlaçların etkisi kişiden kişiye değişir. Her ilaç her hastaya iyi gelecek diye bir kural yoktur.
 
D
denizhoca78
Çağın hastalığı olduğu ve olmaya devam edeceği muhakkak. Bence esas yaklaşım açısı tedavi ediciden ziyade önleyici olmalı. Bu açıdan yaklaşınca yaşam koçlarının rolü çok faydalı olabilir. Bence herkes imkanı ölçüsünde bir yaşam koçu bulmalı, bu bir arkadaşı, eşi veya profesyonel bir kişi de olabilir
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
sevimliannecik
S
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
51B
Üst