Denizde yaşayan ilginç canlılar

Sularda yaşayan bir takım ilginç deniz canlıları görenleri hem şaşkına uğratıyor, hem de kendilerine hayran bırakıyor. Denizde yaşayan ilginç canlılar insana hayret duygusunu yaşatıyor.

Her birisi adeta birer sanat eseri gibi olan bu canlılara hiç yakından bakma fırsatınız oldu mu? Dünyanın en iyi yeraltı fotoğrafçılarının objektifinden yansıyan ilginç su altı hayvanları fotoğrafları burada. Gelin bu küçük dostlarımızı tanıyalım.

İlginç deniz hayvanları​

ilginç deniz canlısı - turuncu mercan

Turuncu mercan - Bir deniz mantarı olan bu mikroskobik canlının fotoğrafı, Güney Carolina Charleston'da bulunan bir Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi tesisinde James Nicholson tarafından 166 kat büyütülerek çekildi. Bu fotoğraf 2010 yılında National Geographic dergisinin düzenlendiği en iyi mikroskobik fotoğraf yarışmasında 13. oldu.

ilginç deniz canlısı - noel ağacı solucanı

Noel ağacı solucanı - Serpulidae familyasından Spirobranchus giganteus ismiyle tanımlanan tropikal mercan resiflerinde yaşayan bir halkalı deniz solucanıdır. Dala benzeyen çok işlevli uzantılarını nefes alıp, yüzen plankton yemeklerini yakalamak için kullanıyor.

ilginç deniz canlısı - leopar müren balığı

Leopar müren balığı - Hawaii sularında görüntülenen bir müren balığı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi yetkilisi Greg McFall tarafından fotoğraflandı. Ağızlarının içinde nadir balık türlerinde görüldüğü gibi gizli bir çenesi daha vardır.

ilginç deniz canlısı - aksolotl

Aksolotl - Muhtemelen görünüş bakımından en sevimli su canlısı olarak kabul edilen Aksolt, Meksika köstebek semenderlerindendir. Meksika'nın Chalco Gölü ve yine Meksika'nın dağ göllerinde yaşar.

ilginç deniz canlısı - blobfish

Damla balığı (blobfish) - Dünyanın en çirkin hayvanı olarak nitelendirilse de bir can taşıdığı için canı değerli olan ve nesli tükenme tehlikesi olan bu canlı, Avustralya'nın güneyinde 800-1000 metre kadar derinlikte yaşamaktadır.

ilginç deniz canlısı - dev antarktika ahtapotu

Dev Antartika ahtapotu - Megaleledone setebos diye sınıflandırılan bu ahtapot Antartika bölgelerinde yaşayan büyük bir ahtapottur. Büyük ve kabuklu yumuşakçalarla beslenir, avında açtığı küçük ısırıklarla zehirli tükürüğünü enjekte ederek avlanır. Zehri donma noktasındaki soğukluklarda bile işe yarar.

ilginç deniz canlısı - tetik balığı

Benekli tetik balığı - Balistoides conspicillum, Hint Okyanusu'nun tropikal sularında ve batı Pasifik Okyanusu'nda yaşayan bu balık 5-10 sene yaşayabilirler. 75 metre derinliklere kadar temiz suların resiflerin dış kısımlarında yaşarlar. Rengarenk görünümüyle hayranlık uyandırır.

ilginç deniz canlısı - dumbo ahtapotu

Dumbo ahtapotu - Flapjack ahtapotu, Adorabilis olarak da bilinen bu sevimli ahtapot Kaliforniya'da tespit edilmiştir. Disney'in filine benzeyen bu cins, şemsiye ahtapot türündendir.

ilginç deniz canlısı - domuz kalamarı

Domuz kalamarı - Helicocranchia pfefferi, Pasifik Okyanusu'nun derinliklerinde yeni keşfedilmiş bir türdür. Yüzü domuza benzediği için böyle isimlendirilmiş bir kalamardır.

ilginç deniz canlısı - yapraklı deniz ejderi

Yapraklı deniz ejderi - Bilimsel adı phycodurus eques olan deniz ejderi bir tuzlu su balığıdır. Avustralya'nın güney ve batı sularında yaşayan bu balık ejderhayı andırdığı için bu ismi almıştır. Habitatları 3 ila 50 metre derinliklerdeki ılık sulardır.

ilginç deniz canlısı -benekli deniz anası

Benekli deniz anası - Phyllorhiza punctata bilimsel adıyla bilinen bu tür genel olarak Avustralya'dan Japonya'ya kadar uzanan batı Pasifik'te görülse de başka yerlerde de yaşamaktadır.

ilginç deniz canlısı - boynuzlu inek balığı

Boynuzlu inek balığı - Bilimsel adı lactoria cornuta olan bu balık boynuzları olduğundan ve yüz ifadesinden ötürü bu ismi almıştır. Hint ve Pasifik okyanuslarında yaşayan bu tür rengiyle de dikkat çekmektedir.

ilginç deniz canlısı - kirpi balığı

Kirpi balığı - Gülüyor gibi görünen bu canlı bildiğimiz balon balıklarının akrabası olan bir kirpi balığı. Tehlike anında kendini şişererek adeta bir gürze dönüşüyor

SubhanAllah
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Üst