Demokrasi nedir, demokrasi ne demek

• Konuyu başlatan soru
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 6.615
soru Üye
demokrasi ne demek, demokrasinin tanımı, demokrasinin anlamı nedir

LAL
Moderatör
Demokrasi, tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir.Çoğunluk, azınlık, fakir veya zengin olsun demokrasilerin ortak yönü halka dayanmasıdır.

Demokrasi türleri
  • Atina demokrasisi
  • Çoğulcu demokrasi
  • Çoğunlukçu demokrasi
  • Doğrudan demokrasi
  • Liberal demokrasi
  • Marksist demokrasi
  • Oydaşmacı demokrasi
  • Parlamenter demokrasi
  • Plebisitçi demokrasi
  • Sosyal demokrasi
  • Temsili demokrasi
  • Demarşi

Demokrasi kavramları

Cumhuriyet bir rejim, demokrasi ise cumhuriyetin uygulanış şekillerinden biridir. Demokratik cumhuriyetin yanında dini cumhuriyet, oligarşik cumhuriyet ve sosyalist cumhuriyet biçimleri vardır. Demokratik cumhuriyetlerde, meclisi ve ülkenin başkanını belli aralıklarla halkın seçmesi temeldir. Bu sistem genellikle Kara Avrupa'sında kabul görmüşken örneğin İngiltere'de ülkenin başında görünüşte halkın seçmediği bir kral ya da kraliçe bulunmasına rağmen yönetim halkın elindedir (oligarşik cumhuriyet)."Bir cumhuriyetin tam demokratik cumhuriyet olabilmesi için, gönüllü birlikteliklerle bir arada bulunan o ülke halklarının tüm kesimlerinin, çoğulcu özgür iradeleri ile katılımcı olarak yönetim ve denetim süreçlerine doğrudan katıldığı, demokrasiyi tüm sivil kurum, kuruluş ve kadroları ile var ettiği ve çok kimlikli, değişik inançlı ve çeşitli kültürlerin bir mozaik oluşturacak şekilde bir arada yaşamasına olanak veren bir devlet yapılanmasının gerçekleştirilmesi gerekir."