Demir eksikliğine dikkat

pesimist sanal alem
Demir eksikliğinin gebeler, bebek ve çocuklar ile yetişkinlerde ölü bebek doğumlarından zeka geriliğine, halsizlik ve baş ağrısından tırnak ve deri değişikliğine kadar birçok olumsuzluğa neden olabildiği ifade edildi.
Allergo İlaç Farmakovijilans Sorumlusu Prof. Dr. Friedrich Krause, anne sütünü yeterince alamayan bebeklerle ek gıdalara başlama döneminde demirden zengin yumurta, et, pekmez ve kuru baklagilleri az alan veya hiç alamayan çocuklarda demir yetmezliği anemisinin gelişebildiğini bildirdi.

Gebelik dönemindeki demir eksikliğine de vurgu yapan Krause, ''Gebelik dönemindeki demir eksikliği, bebek ölümlerine neden olabildiği gibi düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ve enfeksiyonlara yakalanma riskini arttırıyor. Bununla birlikte çocuklarda zeka gelişimini de olumsuz etkiliyor'' diye konuştu.

Bağışıklık sistemi ve yeme davranışlarının da demir eksikliğine bağlı olarak bozulduğunu ifade eden Krause, demir eksikliğinin algıyı düşürdüğünü, enfeksiyonlarda duyarlılığı arttırdığını, tırnak, deri ve mukoza değişiklikleri ortaya çıkardığını kaydetti.
 
Kasif61 Yeni Üye
Önemli bir konu, paylaşım için teşekkürler.

Ufak bir bilgi de benden: süt vücudun diğer besinlerdeki demiri emmesine engel olduğu için, demir içeren besinlerle birlikte süt içilmemesi daha uygun olacaktır. Araya en azından bir yarım saat koyarsak faydalı olur.

C vitamini ise demir emilimini arttırır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
33B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst