Deli Hüsnü Tükendi Nakdi Ömrüm (Uzun Hava)

Ömer
Yönetici
Kurtlar Vadisi Deli Hüsnü Tükendi Nakdi Ömrüm (Uzun Hava) Canlı Urfa Sıra Gecesi

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla hafta sonu 'Yerel medya ulusal medya ile buluşuyor' etkinliği düzenlendi.

Hilton Otel'de düzenlenen etkinliğe Şanlıurfa Vali Vekili Oğuz Şenlik, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Zeynep Karahan Uslu, Kasım Gülpınar, Belediye Başkan Vekili Fevzi Yücetepe, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, bürokratlar ve gazeteciler katıldı.

Etkinlikte Samanyoluhaber Genel Yayın Yönetmeni Engin Sağ, Haberler Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Emrah İriç, Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Yaşar İliksiz, Yazete Genel Yayın Yönetmeni ve aynı zamanda Kurtlar Vadisi Pusu dizisi Oyuncusu Adnan Erdoğan, internet haberciliği konusundaki deneyimlerini Urfalı gazetecilerle paylaştı.

GERİ DÖNDÜĞÜNÜZDE ANLATIN: "BURADA TERÖR YOK, BARIŞ VE KARDEŞLİK VAR"

Seminer, Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Kamil Güler'in konuşması ile başladı. Güler konuşmasında, "Şanlıurfa'ya gelen misafirlerimizden memleketlerine döndüklerinde burada terörün olmadığını, Türk,Kürt, Laz ve Çerkez'in… barış içinde yaşadığını anlatmalarını istirham ediyoruz. Burada barış ve kardeşlik hakim. Davetimizi kırmadıkları için kendilerine teşekkür ediyoruz" dedi.

"UZMANI OLMADIĞIM ALANDA KONUŞMAK TARZIM DEĞİL"

Ardından kürsüye çıkan Şanlıurfa milletvekili Kasım Gülpınar konuşmasında, "Siyasetçi her şeyden anlar, anlayışı var. Ama ben bunu hayatımda uygulamadım. Bu işin uzmanı değilim. Kağıttan okuma işine alışkın değilim. Gülpınar, medya mensubu bir doktor gibi vicdanlı olmalı. Haber yazarken doğruyu bildirme adına vicdanı ile yazmalı." dedi.

KARAHAN USLU: "TÜRKİYE DEĞİŞİYOR, DÜNYA DEĞİŞİYOR YEREL MEDYA DEĞİŞİYOR…"

Şanlıurfa milletvekili Zeynep Karahan Uslu, "AK Parti döneminde basına geniş özgürlükler ve kolaylıklar getirildi. Şanlıurfa'da da basın ilan kurumunun şubesi açılacak. Ayrıca medya adına bir otokontrol sisteminin olması gerekiyor. Teknoloji ile birlikte Türkiye, Dünya ve nihayetinde yerel medya değişiyor..." dedi.

DEPREMDE ÖLEN DHA MUHABİRLERİ UNUTULMADI

Etkinlikte Van'da 9 Kasım'da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde hayatlarını kaybeden DHA Muhabirleri Sebahattin Yılmaz ile Cem Emir de unutulmadı. Zeynep Karahan Uslu'nun konuşmasının ardından Van'da meydana gelen 5.6'lık depremde hayatını kaybeden Doğan Haber Ajansı muhabirleri adına, Güneydoğu Bölge Müdürü Hasan Kırmızıtaş'a plaket verildi.

"HARRAN'I GÖRMEDEN DÖNMEYİN"

Seminer'de bir konuşma yapan Harran Üniversitesi Rektörü İ. Halil Mutlu "Şanlıurfa'nın tarih ve medeniyet beşiği olma noktasına yakın olduğunu ifade ederek, "Misafirlerimizden Harran'ı da resmetmelerini, orayı da gezmelerini, deklanşörlerine yansıtmalarını arzuluyoruz" dedi.

YÜCETEPE: "MEDYA TARAFSIZ OLMALI"

Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe ise konuşmasında, medyanın elindeki gücü haklı yere kullanmasını isteyerek, tarafsızlığa vurguda bulundu. Yücetepe yapılan etkinliğin olumlu gelişmelere vesile olması temennisinde bulundu.

ENGİN SAĞ: "SOSYAL MEDYADA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜZYÜZ!"

Samanyolu Haber Genel Yayın Yönetmeni Engin Sağ Türkiye'de İnternet Yayıncılığının hızla geliştiğini belirterek "Sosyal Medya'da Dünya üçüncüsüyüz. Türkiye'de haberlerin büyük bölümü İnternet'ten takip ediliyor." dedi.

YAŞAR İLİKSİZ: "DÜNYADA İNTERNET GAZETECİLİĞİ YOK!"

Dünya'da İnternet Gazeteciliği diye bir şey olmadığını dile getiren Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Yaşar İliksiz "Bu sadece bize mahsus bir şey. Dünya'daki İnternet Gazeteciliği Sosyal Medya kavramıdır. Sosyal Medya kavramı gazeteciliğin internet ile yapıldığı alan değildir. Biz elinde cep telefonu olan herkesin muhabirlik yapabildiği bir mesleği yapıyoruz. Dün gazetecilik çok uzmanlık isteyen bir meslekti." şeklinde konuştu.

İliksiz Türkiye'nin 2000'li yıllara kadar eziklik psikolojisi içinde yaşayan dünyayı takip etmeyen, gelişmelere kapalı, gelişmelerden rahatsız olan, kendi istediğini okutulmasını isteyen, gazetecilerin bilgilendirilmesini istemeyen bir ortam olduğunu vurgulayarak "2000'den sonra herkesin bilinçlendiği sosyal bir kitle oluşmaya başladı. Bilinçlenen bir kitleyi kolay kolay sömüremezsiniz. Bu dalganın devamında İnternet gazeteciliği çıktı. Artık gazete bayiden gidip alınan bir ürün olmaktan çıktı." dedi.

EMRAH İRİÇ: "OLASI BİR DARBEYİ İNTERNET ENGELLEDİ"

Türkiye'de artık en çok izlenen mecranın internet olduğuna vurgu yapan Haberler Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Emrah İriç, "Artık bugün her köyün web sitesi var. Köyden internete bağlananların sayısı hızla artıyor. Hatta bir tanesi köyün mezarlığına kamera koymuştu internetten yayınlıyor. Böyle bir ortamda internet gazeteciliği çok önemli bir mecra." dedi.

İnternet gazeteciliğin anı haber verdiğini dile getiren Emrah İriç "İlerleyen zamanlarda artık gazeteler dergiye dönüşecek. Çünkü biz internet medyası olarak her anı haberleştiriyoruz. Gazetecilik ise bize yorum haberciliğini verecek. Olayın perde arkasını anlatacak." diyerek sözlerini sürdürdü.

Türkiye'de darbeleri hükümetten çok internetin önlediğini iddia eden İriç "İnternet olmasaydı, ben bu hükümetin bu kadar başarılı olacağına inanmıyorum. Bugün Genelkurmay başkanlığı yapmış biri tutuklanabiliyorsa, bu ülkede dokunulmaz insanlara dokunup hesap sorulabiliyorsa, birileri kötü niyetle birşeyi tasarlayıp sonra vazgeçiyorsa bunun sebebi internettir. 28 Şubat darbesi hakkında bir emekli albay eğer bize 10 tane 20 tane faks gelseydi, biz bu darbeyi yapamazdık. demişti. Halkın tepkisini önemli. Eğer bugün darbe yapılamıyorsa bu yüzden yapılamıyor." diye konuştu.

"YASAKÇI ZİHNİYETİ İNTERNET YIKTI"

Emrah İriç İnternet sitelerinde yorumları dikkatle okuduğunu belirterek şöyle konuştu:

"O yorumlara bakın, bu ülkenin insanlarının olaylara bakışını daha net bir şekilde görebilirsiniz. Bu yorumları herkes izliyor. Herkeste ona göre hareketlerine ve tavrına yön veriyor. Doğru bildiği yanlışları düzeltiyor. Yasakçı zihniyeti internet yıkmıştır. Özgür bir ortam sunmuştur. İnsanlar 10 sene önce söyleyemedikleri fikirleri şimdi internet ortamında rahatlıkla söyleyebiliyor."

Yazete Genel Yayın yönetmeni Adnan Erdoğan ise Gazetelerin reklam potansiyeli ile İnternet haber sitelerinin aralarında fark olduğunu dile getirerek "Milliyet gazetesi ile rekabet edemeyiz ama milliyet ile rekabet edebilecek onlarca site var." diye konuştu.

Program Şanlıurfa'daki yerel gazetecilerin sorularıyla sona erdi.

YORGUNLUKLARINI SIRA GECESİ'NDE ATTILAR

Emrah İriç, Adnan Erdoğan, Yaşar İliksiz ve Engin Sağ daha sonra Şanlıurfa'nın turistik merkezlerini gezdi. Günün yorgunluğunu ise Sıra Gecesi'nde attı.

Kurtlar Vadisi dizisinde rol alan fenomen karakterleri, güzel sesleri ve başarılı türkü yorumlarıyla da takdir toplamayı sürdürüyor. Deli Hüsnü rolü ile gönüllere taht kuran Adnan Erdoğan, rolüne uygun bir 'deli' cesaretiyle Şanlıurfa uzun havası okudu.

 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
25B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Üst