Davos'ta geri adım yok

_MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]
Lübnan Başbakanı Hariri ile Erdoğan vizelerin kaldırılması için anlaşma imzaladı. Erdoğan, Davos Zirvesi için 'Bizim ağzımızdan söz bir kez çıkar. Gitmeyeceğim' dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 27-31 Ocak tarihlerinde düzenlenecek Davos oturumlarına katılmayacağını açıkladı. Lübnan Başbakanı Hariri'nin, Erdoğan'ın resmi konuğu olarak gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde 6 anlaşma imzalandı. Başbakanlık'ta askeri törenle karşılanan Hariri ile Erdoğan, görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. 2009 yılında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile yaşadığı tarihi tartışma sonrasında platformu terk eden ve "bir daha da Davos'a gelmem" diyen Erdoğan dün Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile düzenlediği ortak basın toplantısında ''Davos'a gidecek misiniz?'' sorusuna, "Bizim ağzımızdan söz bir kere çıkar, ağzımızdan söz çıktı. 'Ben bir daha gelmeyeceğim' dedim. Bitmiştir o iş'' dedi. İsviçre'deki Davos Zirvesi'ne Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in gideceği ifade edildi. Hariri, Türkiye'nin bölgede barış ve güvenliği inşa etmede kilit ülke olduğunu söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin Lübnan'a uluslararası alanda ve BM Güvenlik Konseyi'nde destek vermeye devam edeceğini söyledi. Hariri, Türkiye ve Lübnan'ın siyasi ve ahlaki değerleri paylaştığını söyledi. Türkiye'ye ve Türk halkına Lübnan'a verilen destek nedeniyle teşekkür etti.

'GAZZE'Yİ NİYE VURDUN'
Erdoğan, önceki gün İsrail'in Gazze'yi vurduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "İsrail yönetimi her şeyden önce barıştan yana mı değil mi bu çok önemli. Gazze yine bombalandı. Niye bombaladın. Ne vardı. Şimdi de mi füze atıyor diyeceksin. Şu anda böyle birşey yok. Bölgenin ben gücüyüm diyor, orantısız imkanları var bunu kullanıyor. BM kararına da uymuyor.

'EN ETKİLİ ÇALIŞMAYI TÜRK ASKERLERİ YAPIYOR'
'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen Hariri görüşmede, "BM içerisinde halka inen en etkili ve yapıcı çalışmayı Türk askerleri yapıyor. Türk askerinin halkın ihtiyaçlarına yönelik katkılarından hem yönetim hem de Lübnan halkı çok memnun" dedi.

ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rusya'ya iki günlük resmi ziyaretine başlıyor. Erdoğan, Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin'in daveti üzerine gerçekleşen ziyarette başlıca konu enerji olacak. Rusya ziyaretine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Başbakan Erdoğan'a eşlik edecek.Yıldız geziyi değerlendirirken, Rusya'dan yeni doğalgaz sözleşmesinde indirim ve 'al ya da öde' şartında esneklik isteyeceklerini anlattı.