Darüşşafaka'da yeni sınav sistemi

agent force Harbi Aktif Üye
Darüşşafaka'da yeni sınav sistemi

Bu yıl 1 Haziran'da yapılacak olan Darüşşafaka Okulları'nın sınav sisteminde, öğrencilerin zihinsel, yaratıcı düşünme yeteneği, duygusal zekası ve matematik bilgisi ölçülecek

TİM Maslak Show Center'da düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Talha Çamaş, başarılı ve yetenekli gençleri yaşama hazırlamayı ilke edinen Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın, sunduğu eğitim olanakları, akademik ve sosyal alanda yaptığı çalışmalarla gençlerin yaşamlarını değiştirdiğini söyledi.

Çamaş, ''Darüşşafaka Eğitim Kurumları, ana diline hakim, İngilizceyi etkin kullanan ve ikinci yabancı dilde iletişim kurabilen çağdaş, öz güvene sahip, öğrenerek kendini geliştiren, değişime ve küreselleşmeye uyum sağlayan, çağın gerektirdiği teknolojileri en üst düzeyde kullanan, akademik alanda donanımlı ve yaşamlarının her alanında fark yaratabilecek gençler yetiştirmektedir'' dedi.

Çamaş, eğitimcilerden, sınava girmek için gerekli koşulları taşıyan öğrencileri 1 Haziranda yapılacak sınava yönlendirmelerini istedi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları İlköğretim Okulu Müdürü Gülay Hacıoğlu da, Darüşşafaka'nın iyi eğitim imkanı olmayan, yetenekli gençleri yetiştiren Türkiye ve dünyanın en saygın ve en iyi eğitim kurumları arasında olmayı hedeflediğini dile getirerek, eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak yaşam boyu öğrenen, çağdaş, öz güvene sahip, topluma karşı sorumlu liderler yetiştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

İlk kez bu yıl uygulanacak yeni sınav sistemi hakkında da bilgi veren Hacıoğlu, bu yıl 1 Haziranda uygulanmaya başlayacak Darüşşafaka Okulları sınav sisteminde, öğrencilerin bilgisi yerine zihinsel, yaratıcı düşünme yeteneği,duygusal zekası ve matematik bilgisinin ölçüleceğini söyledi.

Hacıoğlu, Türkiye genelinde sınavların düzenlendiği merkez sayısının bu yıl 8'den 16'ya yükseltildiğini ifade ederek, sınavların İstanbul, Ankara, İzmir, İçel, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Van, Trabzon, Zonguldak, Gaziantep, Kayseri, Tekirdağ, Antalya, Bursa ve Denizli'de yapılacağını kaydetti.

Hacıoğlu, sınava babası hayatta olmayan, ailesinin mali durumu öğrenimini sürdürmesine yeterli olmayan 1998 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş, 2007-2008 öğretim yılında 3'üncü sınıf öğrencisi olan, sağlık ve diğer yönlerden yatılı okula kabulünde sakınca bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin başvurabileceklerini bildirdi.

Öte yandan, bu yıl 4'üncü ve 5'inci sınıftaki şehit çocuklarının Darüşşafaka'ya sınavsız kabul edileceği bildirildi.

Toplantıda, ayrıca Darüşşafaka 4'üncü sınıf öğrencileri bir dans gösterisi sundu.

(aa)

Son düzenleme moderatör tarafından: