Dante Alighieri Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Dante'nin Hayatı
dantekc.jpg

İtalyan şair ve politikacı. Dante 1283'de, babasının ölümünden bir yıl sonra, Floransa'nın şairlerinden biri olarak ünlendi. 1289'de Campaldino Savaşı'nda, Floransalı Guelfoların safında Ghibellinoların şehri Arezzo'ya karşı savaşan Dante, savaştan üç yıl sonra, Vita nuova (Yeni Hayat) adlı eserini yazdı. Bu kitap, Dante'nin 31 şiirini, bu şiirlerin hangi nedenlerle yazıldığına ilişkin açıklamalarını ve şiirlerin yapısal çözümlemelerini içeren bir düz yazı şiir çalışmasıdır.
1295 yılında Hekim ve Eczacılar Loncasına üye olarak Floransa'nın siyasal yaşamına katıldı. Yoğun felsefe çalışmalarına başlayan şair, felsefi konularda şiirler yazmaya devam etti. Daha sonra farklı meclislerde görev alan Dante, bu beş yıllık süreç sonucunda altı lonca başkanından biri unvanıyla Floransa'nın yönetimine seçildi.

27 Ocak 1302 tarihinde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı ve kamu görevinden men edildi. Dante'nin Toscana bölgesine girmesi yasaklandı. 10 Mart'ta ceza onaylandı ve yakalanması halinde yakılarak idam edilmesine karar verildi.

2 yıl sonra, mücadelesini tek başına sürdürmeye karar veren Dante, İtalya'yı kapsayan gezilere çıktı. 1304-1308 yılları arasında Halk Dilinde De vulgari eloquentia (Belagat) ile Convivio (Şölen) adlı eserlerini yazdı. Bu eserlerden ilki, dil ve şiir üzerine görüşlerini; ikincisi ise felsefe üzerine düşüncelerini ve felsefi bir bakış açısıyla şiirlerine ilişkin yorumlarını içerir. Dört kitaptan oluşan ve felsefi, siyasi ve ahlaki konuları içeren Şölen adlı yapıtının ikinci kitabı da astronomi ile ilgilidir. İki yapıt da yarım kalmıştır.

1314'de Monarchia (Monarşi)'yı yazan Dante, yönetim biçimini konu aldığı bu yapıtında, papalık ve imparatorluk arasındaki iktidar çatışmasına karşı tek bir hükümdarın egemenliğini savundu. Son yıllarını Verona'da Can Grande della Scala'nın ve Ravenna'da Guido Novello da Polenta'nın saraylarında geçiren şair, Quaestio de aqua et terra (Su ve Toprak Sorunu) ile Egloge (Eklogalar) adlı yapıtlarını yazdıktan bir sene sonra, 1321 yılında Ravenna'da öldü.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Eserleri, Biyografisi Behçet Necatigil Kimdir
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst