"Daha uzun bir kamp dönemi olacak"

hortLak c ε ή κ
"Daha uzun bir kamp dönemi olacak"

(A) Milli Basketbol Takımı Antrenörü Bogdan Tanjevic Polonya'da düzenlenecek 2009 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası için daha uzun bir hazırlık dönemi geçireceklerini söyledi.

Tanjevic, Polat Renaissance Otel'de milli takım kadrosunun açıklanmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıla oranla hazırlık dönemini uzun tuttuklarını ve daha sert ve daha iyi bir hazırlık dönemi geçirmek istediklerini dile getirdi.

Tanjevic, öncelikle Antalya kampını gerçekleştirmek istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Kondisyon ve takım birlikteliğini sağlamak açısından bunu düşündük. Tam anlamıyla 24 Temmuz'da hazırlıklar ivme kazanacak. Geçtiğimiz yılki kadronun aynısını tutmaya çalıştık. Ömer Aşık, Semih Erden ve Ömer Onan bu sefer sakat değiller. Bir karışım yaratmaya çalıştık. Gençlerin yanına ağabeylik yapacak bir takım oluşturmayı planladık. Bu bizim daha önceki oyuncu politikamızın devamıdır. 2010'da iyi bir takıma sahip olmanın yanında ağabeylik yapacak oyuncular da bulunacak. Genç oyunculara baktığımızda ilerleme gösterdiklerini söyleyebilirim. Önümüzdeki yıl da bu oyuncuların ilerlemelerini sürdüreceğini umuyoruz. Bazı genç oyuncular geçtiğimiz yıl sakatlıkları nedeniyle bizimle olamadılar.''

Kadroya alınmayan Utah Jazz oyuncusu Mehmet Okur konusuna değinen tecrübeli çalıştırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hepiniz gibi Mehmet Okur'un Türk basketbolu için özel bir oyuncu olduğunu ve Türk basketbolunun pırlantası olduğunu biliyorum. Bu statüye sahip olduğu için belli haklara sahip. Onunla başka oyuncularla yapamadığım şekilde konuştum. Uzun ve ağır bir hazırlık dönemimiz olacak. Son iki sene de fizik ve sakatlık sorunları yaşadığını biliyoruz. Bu yıl sağlık durumu nedeniyle bizimle olamayacağını ve hazır olması durumunda takıma katılacağı yönünde konuştuk. Yüzde yüz hazır olduğu zaman bizimle birlikte olacak. Aynı zamanda bu pozisyonda bizim elimizde genç oyuncular bulunuyor. Bu oyuncularla Avrupa Şampiyonası'nda mücadele edeceğimizi düşünüyorum. Bu yaz Ersan İlyasova'yı power forvet pozisyonunda daha fazla kullanacağım'' diye konuştu.

-''KOBE BRYANT'I İSTERİM''-

Antrenör Tanjevic, skorer oyuncu pozisyonunda yaşanan sıkıntı nedeniyle yabancı oyuncu opsiyonun düşünülüp düşünülmediği sorusunu ''Los Angeles Lakers'dan Kobe Bryant'ı isterim'' şeklinde esprili bir yanıt verdi.

Alacakları yabancı oyuncunun takıma uyum sağlayacak özelliklere sahip olması gerektiğini vurgulayan tecrübeli antrenör, ''Yabancı oyuncu seçerken bu oyuncunun kalbi ve isteği ile burada olması gerekiyor. Bu takımın atmosferini bozmayacak ve oyuncularla takıma saygı gösterecek biri olmalı. Hem iyi basketbol oynayacak, hem de kenarda da bu performansı sergileyen oyuncu olması lazım. Kenardan destek vermek çok önemli bir konu. Yetenekli oyuncu olmalı ki biz de onu kadromuza alalım. Geçtiğimiz yıl Hidayet'in dakikası 22-23 civarındaydı. Geride kalan 17-18 dakikada kenarda arkadaşlarına büyük destek verdi. Bu sayede diğer oyuncuların da seviyelerini yukarıya çıkarttı. Böyle bir atmosfer içerisine girmesi gerekiyor. Ancak o şekilde seçebiliriz'' dedi.

Tanjevic, yabancı opsiyonu kullanacakları kişinin tekniğiyle şutuyla iyi olması gerektiğine dikkat çekerek, ''Böyle bir seçim yapmak çok zor. Buraya isteyerek gelmesi gerekiyor. Ana kapıdan değil, arka kapıdan girecek. Yabancı oyuncu alma opsiyonu aklımızda hala var'' diye konuştu.

-''CENK AKYOL (B) MİLLİ TAKIMI'NDA OYNAMAK İSTEMEDİ''-

Skorer oyuncu pozisyonunu 5 yıl önce Efes Pilsen'de forma giyen Cenk Akyol'a ayırdığını anlatan Bogdan Tanjevic, ''Ancak Cenk Akyol'a (B) Milli Takımı'nda düşünüyorduk. Kendisi bana (B) Milli Takımı'nda yer almak istemediğini ve ABD'de çalışacağını söyledi. Ben yine de onu çağırmak istiyordum'' dedi.
2004 yılındaki maçlarda Cenk'in ortalamasının 18 dakika olduğunu hatırlatan Tanjevic, şunları söyledi:

''Son 5 sene içinde Basketbol Federasyonu ve benden çok destek gördü. Maalesef hatam ortaya çıktı. Kendi takımına döndüğünde 10 ay fırsat bulamadı. Buna çok üzülüyorum. Bizim oyuncular 'Biraz daha para kazanayım' diye düşünüyor ve kenarda oturmayı dert etmiyor. Menajerlerinden oyunculara doğru takımları bulmalarını istiyoruz. Para zaten gelecek. Bunun en iyi örneği Cenk Akyol'dur. Herkes onun Avrupa'nın en iyi oyuncusu olacağını düşünüyordu. Az para kazanıp fazla süre alan ve daha sonra üst takımlara geçip daha iyi paralar kazanan oyuncular var. Ama Cenk bunu yapmadı. Mazoşist bir tipim. Kendisini yine de çağırmak istedim. Ancak Cenk, oynamak istemedi ve ABD'ye gidip ağırlık çalışacağını bana iletti.''

Bu arada (A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay da (B) Milli Takımı'nın Akdeniz Oyunları'nda mücadele edeceğini hatırlatarak, ''Cenk Akyol sezon içinde fazla şans bulamamıştı. Bu nedenle Tanjevic kendisini bu takımda düşündü. Cenk, bu takımda yer almak istemediği için kadroya alınmadı'' dedi.

Oyun kurucu pozisyonundaki tercihleri ve Beşiktaş Cola Turka'da iyi bir sezon geçiren Mehmet Yağmur'u neden düşünmediği yönündeki soruyu ise Tanjevic, ''Ender ve Kerem Tunçeri iyi bir sezon geçirdi. 2 ABD'li oyuncuya karşı iyi oynadılar. Sinan Güler'den de destek gördüler. Duruma göre bu pozisyonda Hidayet'i kullanmak isteyeceğim. Takıma çağırdığımız Engin Atsür ise her zaman olumlu yaklaşım gösterdi. Şu an iyi durumda. Mehmet Yağmur ise iyi sezon geçirdi. Ama fizik olarak en üst seviyede oynayabileceğini düşünmüyorum. İyi sezon geçirdiği için onu (B) Milli Takım kadrosuna aldık. Ama Mehmet sakat olduğu için kadrodan çıkarıldı'' diye yanıtladı.

Son olarak grupla ilgili değerlendirmede bulunan Tanjevic, şunları söyledi:
''İlk maçımızı Litvanya ile oynayacağız. Arka arkaya onlarla oynuyoruz. Japonya'da onları iki kez mağlup ettik. Kadrolarında çok iyi oyuncular var. Ancak bizim oyuncular göğüs göğüse mücadele ederek maçı kazanacaktır. Avrupa Şampiyonası'nın ev sahibi Polonya ile oynamak zorlu olacaktır. Bulgaristan'a baktığımız da iyi basketbol oynuyorlar ve çok zorlu bir maç olacak. Üç maçımızın da zorlu geçeceğini düşünüyorum. Buradan çok zorlu bir gruba düşeceğimizi biliyoruz. Zorlu bir yol olmasına karşın bu bizim daha iyi basketbol oynamamıza neden olacaktır. Karşınızdaki rakipler iyi ise siz daha iyi basketbol oynarsınız. Ben bu şekilde düşünüyorum.''