CV Nedir, CV Nasıl Yazılır

deep Harbi Aktif Üye
CV Nedir, CV Nasıl Yazılır, CV Örneği, CV yazmanın kuralı

Sivi olarak okunuyor biliyorsunuz nasıl yazılır diye merak edenler için güzel bir anlatım hazırladık.

CV NEDİR?

CV profesyonel iş yaşamında, part-time, full-time ve dönemsel iş ve staj başvurularında kullanacağınız ve sizi mülakata kadar götürebilecek özgeçmiş bilgilerinizi içeren bir belgedir.

• 'Bizim için neler yapabilir?'
  • 'Bilgi ve yetenekleri nelerdir?'
  • 'Kişisel özellikleri, değerleri nelerdir?'
  • 'Özellikleri işin gerektirdiği özellikler mi?'
Özgeçmişiniz bu tür sorulara cevap verebiliyor nitelikte olmalıdır. Kısacası, özgeçmişiniz işverenlere;
  • 'Ben bu işi yapabilirim.'
  • 'Ben bu işi istiyorum.'
  • 'Ben bu işe ve firmaya uyum sağlayabilirim' mesajlarını verebiliyor olmalıdır.
CV YAZARKEN DİKKAT EDİLECEKLER
  • Olumlu olun.
  • Başvurduğunuz pozisyon ya da kariyer hedefinizle ilgili olmayan özelliklerinizden bahsetmeyin.
  • İlgi alanlarınız, gönüllü çalışmalarınız gibi faaliyetlerinize başvurduğunuz işle çok alakalı olmadıkça yer vermeyin.
  • Cv'nizin kendi içinde tutarlı olmasına çok dikkat edin. Önemli başarılarınızın üstünde durun.
  • Eğer 3.0 ın üzerindeyse GNO nuzu mutlaka ekleyin.
  • Özgeçmişin size işi değil görüşmeyi sağladığını unutmayın.
CV TÜRLERİ
Kronolojik cv, eğer son çalışılan iş başvurulan işle paralellik taşıyorsa yararlı olabilir. Kariyer değişikliği yapmak isteyen, çalışma hayatına ara vermiş kişilerin kronolojik özgeçmiş kullanmaları olumsuz sonuç verebilir.

Kronolojik bir CVde neler bulunmalıdır:

1. Amaç
2. Öğrenim durumunuz
3. İş deneyiminiz
4. Faaliyetleriniz/ kazandığınız madalyalar, belgeler
5. Becerileriniz

FONKSİYONEL CV

Kronolojik özgeçmişten farklı olarak bu tip özgeçmişlerde kişinin beceri ve başarıları vurgulanmaktadır. İş deneyimi özet olarak yer almakta ve beceri ve başarılar en başta sunulmaktadır. Böylelikle, özgeçmişi gözden geçirecek kişinin işin gerektirdiği özelliklerle sizin özellikleriniz arasında bağlantıyı kurması sağlanmış olur. İşlevsel özgeçmiş, özellikle benzer iş deneyimlerine sahip kişiler için oldukça yararlı olabilir. Böylece, çarpıcı olamayacak bir iş deneyimi oldukça etkili bir şekilde anlatılmış olacaktır. İşlevsel özgeçmişler zaman zaman "Bazı bilgiler saklanıyor mu?" endişesini gündeme getirebilecek olsa da bilgi ve becerilerini vurgulamasına yardımcı olur.

Fonksiyonel bir CV de neler bulunmalıdır?

1. Amaç
2. Becerilerinizden en çarpıcıları
3. Önemli başarılarınız
4. Öğrenim durumunuz
5. Önceden bulunduğunuz pozisyonlarin bir özeti