Counter Strike A'dan Z'ye Kadar Bütün Bilgiler.

-uykucusirin- KVP Hayranı
Valve Software'in hit oyunu Half-Life'ın bir modifikasyonu (MOD) olan Counter-Strike, Half-Life'ın multiplayer özelliklerini, eğitimli bir Anti-Terörist (Counter-Terrorist) ya da Terörist takımları yaratacak şekilde değiştiriyor. Oyuncular 4 değişik senaryodan birinde oynamak üzere Terörist ya da Anti-Terörist (Counter-Terrorist) ekiplerinden birisini seçiyorlar. Bu senaryolar ise aşağıda yer alıyor:
Hostage Rescue adı verilen senaryoda Anti-Terörist (Counter-Terrorist)'ler hostage yani rehineleri kurtarmayı amaçlıyorlar.
Bomb / Defuse, Teröristlerin kritik bölgeye bomba koymalarını ve Anti-Terörist (Counter-Terrorist)lerin bu bombayı defuse etmeleri yani etkisiz haline getirmelerini içeren bir senaryo.
Escape adlı senaryoda Teröristler Anti-Terörist (Counter-Terrorist)lerden kaçmak zorundalar.
Assassination senaryosunda ise VIP'ler Anti-Terörist (Counter-Terrorist)'ler tarafından bir noktaya kaçırılmaya çalışılıyor.
Oyunda alabileceğiniz her silahın ya da ekipmanın bir fiyatı var ve her oyuncu kendi parasını değişik yollarla kazanabiliyor. Rehine ya da takım arkadaşı öldürerek oyuncuların para kaybetmesi de oyunun özellikleri arasında.

Başlangıç
--------------------------------------------------------------------------------
Counter-Strike'ı bilgisayarınıza kurduktan sonra Half-Life içerisindeki 'Custom Game' menüsünde beliren Counter-Strike opsiyonunu seçip 'Activate' ile aktif hale getirilebilirsiniz. Oyun aktif hale geldikten sonra menülerin görünümü değişecektir. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken oyundaki klavye ve mouse kullanımını 'Controls' menüsünden ayarlamak. 'Configuration' menüsü altındaki 'Controls' opsiyonunu kullanarak değiştireceğiniz hareketin üzerine mouse ile çift tıklayarak yeni tuş'u belirleyebilirsiniz. Ancak bu aşamada başka bir hareket için ayarlanmış bir tuşu başka bir harekete koyarsanız sadece en son belirlenen hareket o tuş ile çalışacaktır. Counter-Strike'tan önce Half-Life tecrübeniz bulunmuyorsa oyun ile birlikte gelen döküman dosyalarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Senaryolar
--------------------------------------------------------------------------------
Hostage Rescue (Rehine Kurtarma)
Eğer bu senaryoya dahil haritalarda Terörist olarak oynuyorsanız göreviniz CT (Anti-Terörist (Counter-Terrorist))'lerin rehineleri kurtarmalarını engellemektir. Terörist'ler raundları CT'lerin rehinelerini kurtarmalarını engellereyek kazanabilirler. CT'ler ise rehineleri bulup yarısından fazlasını özgürlüğe kavuşturarak raundu kazanabilirler. Bir rehinenin sizi izlemesini sağlamak için rehineye yaklaşarak 'Use' tuşunu kullanmaları gerekmektedir. Use yapıldıktan sonra rehine nereye giderseniz gidin sizi izleyecektir, ancak rehinenin ulaşması gereken yer bulundukları alanın dışındaki herhangi bir yer değil, 'Rescue Point' adı verilen kurtarma noktalarıdır. Eğer bir grup rehine sizi izliyorsa ve önünüzde gitmek istediğiniz yönü kapatmışlarsa onların üzerine hareket ederek onları itebilirsiniz. CT'ler rehine kurtarma dışında Terörist'leri yok ederek de raund kazanabilirler.

Bomb/Defuse (Bomba/Etkisiz Hale Getirme)
Terörist'lerin bu senaryoda yapmaları gereken C4 tipi bir bombayı belirlenmiş alana bırakmaları ve bu bombanın CT'ler tarafından 'defuse' edilmelerini önlemektir. Oyuncuların bilmesi gereken önemli bir nokta ise bomba konduktan sonra belirli bir süre sonra patlamaktadır ve bomba patlarken yakın biralanda bulunmamaları gerekir yoksa Terörist'ler de patlama ile ölürler. Bomba her raund başında rastgele olacak şekilde bir Terörist'in elinde başlar. Takım üyeleri bombalı kişiyi sırtındaki çantadan tanıyabilirler oyuncu ise bombaya sahip olduğunu HUD adı verilen bölümde bir ikon halinde görebilirler. Doğru alanı bulduğunuzda bombayı yerleştirmek için 3 saniye ateş tuşuna basılı tutmanız gerekmektedir. Yerleştirilen bomba Öntanımlı olarak 45 saniye sonra patlar. Raund Terörist'lerin koyduğu bomba patladığında ya da CT takımı yokedildiğinde kazanılır. CT'lerin ise raundu yerleştirilen bombayı 'defuse' ederek ya da Terörist takımını yokederek kazanabilirler. Bir CT patlayacak olan bombayı bulduğu zaman yaklaşmalı ve 'Use' tuşunu kullanarak bombayı etkisiz hale getirmelidir. Ayrıca raund başında CT'ler 'Defuse Kit' satın alarak bombayı etkisiz hale getirme süresini kısaltabilirler.

Escape (Kaçış)

Terörist takımının belirli bir kaçış noktasına kaçmasını gerektiren senaryoda CT'ler Terörist'leri kaçmadan yakalama görevini üstleniyor. Takımın 50%'si kaçtığı zaman Teröristler raundu kazanabilirken aynı zamanda senaryodaki çeşitli yerlerden silah da çalabiliyorlar. Her 8 raundda bir oyuncular otomatik olarak takım değiştiriyor ve karşı takımı yok eden taraf da raundu kazanıyor.

Assassination (Suikast)

CT takımından bir kişinin VIP görevi aldığı senaryonun hedefi VIP olan kişiyi tanımlanan kaçış noktasına ulaştırmak. Ancak VIP ölürse CT takımı raundu kaybediyor, bu yüzden raundun kazanılması için VIP olan CT üyesinin bu noktaya ulaşmasışart. VIP'nin diğerlerinden farklı bir skin'i bulunuyor ve silah olarak sadece tabanca ile bıçak ekipman olarak ise vücut zırhı taşıyor. Terörist takımın hedefi VIP'yi yoketmek olarak görülebilir ancak bunun için VIP'yi koruyan diğer CT'leri de gözönünde bulundurmak gerekiyor. Bu senaryoda takımlar bazı silahları alamıyor ve satın alma ekranında bu silahlar sadece üzeri kapalı bir şekilde duruyor.

Para
--------------------------------------------------------------------------------
Oyunda $16000'a kadar çeşitli aktiviteler ile para kazanmanız mümkün. Kazandığınız para ile daha iyi ekipmanlar satın alabiliyorsunuz. Aşağıda tabloda para kazanacağınız durumlar ve kazanacağınız parayı bulabilirsiniz.
Durum
Ödül / Ceza

Rehine Kurtarma
Kurtaran için $1000 , Takımdaki herkese $150 (raund sonunda eklenir)

Rehine Öldürme
Öldüren için -$1500

Rehineleri 'Use' etmek
Kişiye $150 , Takımdaki herkese $100

Rakibini Öldürmek
Öldürene $300

Takım arkadaşını öldürmek
Öldürene -$3300

Hedefi bombalamak (Terörist)
Takımdaki herkese $2750

Rehine haritasını zaman ile kazanmak
Takımdaki herkese $2000

Bomba haritasını zaman ile kazanmak
Takımdaki herkese $2500

CT takımının bombayı defuse etmesi
Takımdaki herkese $2750

CT takımının rehineleri kurtarması
Takımdaki herkese $2000 + Rehine bonusları

Canlı Rehine Bonus'u
Rehine başına takımdaki herkese $150

Kurtarılan Rehine Bonus'u
CT Takım üyelerine rehine başına $250

Her iki takımın da kaybetmesi
Takım üyelerine $1400

Her iki takımın da üstüste 2 raund kaybetmesi
Takım üyelerine $1400 + $500 2'den fazla raund başına (maksimum $2900)Parayı satın alma alanındaki herhangi bir silahı alarak harcayabilirsiniz. Satın alma alanı HUD adı verilen ekran bölümünde çıkan ikon ile belirtilir.

Oyun Akışı


--------------------------------------------------------------------------------
Raund başlangıcında her takım için silah ve ekipman satın almak için ayrılmış bir periyod (Öntanımlı olarak 5 saniye) bulunur. Her Counter-Strike raundu 5 dakika sürer. Eğer her iki takım da bu süre içinde senaryodaki galibiyet şartlarını yerine getirmezse aşağıdaki durumlara bakılır:
- Rehine (Hostage): Raund sonra erdikten sonra her iki takımda da en az 1 oyuncu bulunuyorsa ve tüm rehineler kurtarılmadıysa Terörist'ler kazanır.
- Bomba Koyma / İmha Etme (Bomb / Defuse): Raund bomba patlamadan biterse ve her iki takımda da en az 1 oyuncu kaldıysa CT takımı kazanır.
- Kaçış (Escape): Her iki takımda en az 1 oyuncu kaldığında ve Terörist'lerin 50%'sinden fazlası kaçamadıysa CT takımı kazanır.
- Suikast (Assassination): Her iki takımda da oyuncu kalarak raund sona erdiğinde eğer VIP de kaçış noktasına ulaşamamışsa Terörist takımı kazanır.

Bir oyuncu raund esnasında ölürse diğer raund başlayana kadar gözlemci moduna girer. Gözlemci modundaki oyuncular senaryonun geçtiği harita üzerinde gezebilir ve oyunu takip edebilirler. Oyunda 3 tip gözlemci modu vardır. Birincisi olan Ghost modunda oyuncu herhangi bir sınır olmadan haritayı gezebilir. İkinci mod Locked Chasecam'de gözlemlediğiniz oyuncunun oyununu görebilirsiniz. Üçüncü ve son mod olan Freelook Chasecam'de gözlemlediğiniz oyuncunun etrafında kamerayı serbestçe gezdirebilirsiniz. Gözlemci modunda 'Jump' tuşuna basarak 3 mod arası geçiş yapabilir ve 'Fire' tuşu ile gözlemlediğiniz oyuncuyu değiştirebilirsiniz. Raund esnasında yeni bir oyuncu oyuna girerse raund bitene kadar otomatik olarak gözlemci modunda kalır.

Kontroller


--------------------------------------------------------------------------------
Aşağıdaki listede oyuncu kontrollerini, öntanımlı klavye/mouse tuş yerleşimlerini ve her kontrolün ne işe yaradığını görebilirsiniz.
Fonksiyon
Öntanımlı Tuş(lar) Açıklama
Satın Alma Menüsü
B
Oyunun başlangıcında silah ve ekipman satın alabilirsiniz

Ekipman Alma Menüsü (Opsiyonel)
O
Ekipman satın alma menüsüne kısa yol

Birincil Silaha Mermi Almak (Opsiyonel)
,
Birincil silahınıza otomatik olarak mermi/şarjör alır

İkincil Silaha Mermi Almak (Opsiyonel)
.
İkincil silahınıza otomatik olarak mermi/şarjör alır

Takım seçme
M
Yeni raund'a yeni bir takımla girmenizi sağlar

Elindeki Silahı Atma
T
Elinizde sadece bir adet birincil ve bir adet ikincil silah taşıyabilirsiniz. Yeni silah almak için elinizdekini atmalısınız.

Standart Telsiz Mesajları
Z
Tanımlı telsiz mesajlarının listesini ekrana getirir.

Grup Telsiz Mesajları
X
Tanımlı telsiz mesajlarının listesini ekrana getirir.

Rapor Telsiz Mesajları
C
Tanımlı telsiz mesajlarının listesini ekrana getirir.

İleri Hareket
W veya YUKARI OK

Geri Hareket
S veya AŞAĞI OK

Sola Dönme
Mouse X EKSENİ veya SOL OK
Mouse kullanıyorsanız tanımlanması gerekli değil

Sağa Dönme
Mouse X EKSENİ veya SAĞ OK
Mouse kullanıyorsanız tanımlanması gerekli değil

Sola Kayma
A

Sağa Kayma
D

Zıplama
SPACE
Üç gözlemci modu arasında geçiş yapar

Eğilme
CTRL

Yukarı Yüzme
'
Mouse kullanıyorsanız tanımlanması gerekli değil

Aşağı Yüzme
/
Mouse kullanıyorsanız tanımlanması gerekli değil

Yukarı Bakma
Mouse X EKSENİ veya PGUP

Aşağı Bakma
Mouse X EKSENİ veya PGDN

Düz İleri Bakma
END
Mouse kullanıyorsanız tanımlanması gerekli değil

Strafe Tanımlayıcı
ALT
Opsiyonel

Mouse Bakış Tanımlayıcı
;
Mouse kullanıyorsanız tanımlanması gerekli değil

Klavye Bakış Tanımlayıcı
INS
Mouse kullanıyorsanız tanımlanması gerekli değil

Ateş
MOUSE SOL TUŞ veya

ENTER
Ateş etme, C4 bomba koyma vb.

Silah Özel Fonksiyonu
MOUSE SAĞ TUŞ veya \
Silaha susturucu takmak, atış modunu değiştirmek vb.

Şarjör Doldurma
R
Şarjörünüzü yeniler, çatışmaya girmeden önce mutlaka yapmalısınız

Elindeki Silahı Atma
G
Elinizdeki silahı atmanızı sağlar

Kullanma
E
Rehinenin sizi izlemesini sağlamak, bombayı defuse etmek vb işler için

Yürüme
SHIFT
Daha yavaş ve sessiz hareket

Gece Görüşü N Eğer gece görüş ekipmanı aldıysanız gece görüşünü açıp kapayabilirsiniz
El Feneri
F
El Fenerini açıp kapatabilirsiniz

Logo Çizimi
T
Özelleştirme seçeneğinden logoyu seçebilirsiniz

Menü 0
0

Menü 1
1

Menü 2
2

Menü 3
3

Menü 4
4

Menü 5
5

Menü 6
6

Menü 7
7

Menü 8
8

Menü 9
9

Önceki Silah
MOUSE TEKERLEĞİ AŞAĞI veya [

Sonraki Silah
MOUSE TEKERLEĞİ YUKARI veya ]

Son Kullanılan Silah
Q

Skorları Görüntüleme
TAB
Skor, takım, raund, frag, statü, bomba vb bilgileri

Görev Bilgisi
I
Zıplama, Ateş ya da Silah Özle Fonksiyon tuşuyla bu ekranı geçebilirsiniz

Mesaj
Y
Tüm oyunculara mesaj atma

Takım Mesajı
U
Takıma mesaj atma

Ekran Görüntüsü Alma
F5

Çıkış
Öntanımlı değil


Silah ve Ekipmanlar


--------------------------------------------------------------------------------
Silahlar üç kategoriye ayrılıyor: Birincil (Tüfekler, Pompalı Tüfek, Hafif Makinalılar ve Makinalılar), İkincil (Tabancalar) ve Bıçak, El bombaları ve defuse kit gibi kendi kategorisi olan ekipmanlar bu menüde yer alıyor.Oyuncular ekipman dışındaki kategorilerden sadece bir silah seçebilirler. Aşağıdaki tablolarda silah ve ekipmanları görebilirsiniz.

Ana Silahlar
İsim
Fiyat
Açıklama

Benneli M3 Super90
$1700
Pompalı Tüfek

Benneli XM1014
$3000
Tam Otomatik Pompalı Tüfek

H&K MP5-Navy
$1500
Hafif Makinalı

Steyr Tactical
$1250
Makinalı Tabanca

FN P90
$2350
Hafif Makinalı

Ingram MAC-10 $1400
Hafif Makinalı

H&K UMP $1700 Hafif Makinalı
AK-47
$2500
Sadece Terörist'ler için

Colt M4A1 Carbine
$3100
Sadece CT'ler için, özel fonksiyon tuşu ile susturucu takılabilir

Steyr AUG
$3500
Sadece CT'ler için, özel fonksiyon tuşu ile dürbün kullanabilirsiniz

Sig SG-552 Commando
$3500
Özel fonksiyon tuşu ile dürbün kullanabilirsiniz

Steyr Scout
$2750
Nişancı tüfeği, özel fonksiyon tuşu ile dürbün kullanabilirsiniz

AI Arctic Warfare/Magnum
$4750
Nişancı tüfeği, özel fonksiyon tuşu ile dürbün kullanabilirsiniz

H&K G3/SG-1
$5000
Sadece Terörist'ler için, Nişancı tüfeği, özel fonksiyon tuşu ile dürbün kullanabilirsiniz

Sig SG-550 Sniper $4200 Sadece CT'ler için, özel fonksiyon tuşu ile dürbün kullanabilirsiniz
FN M249 Para
$5750
Makinalı tüfek


Yedek Silahlar
İsim
Fiyat
Açıklama

H&K USP .45 Tactical
$500
Öntanımlı CT silahı, özel fonksiyon tuşu ile susturucu takabilirsiniz

Glock 18 Select Fire
$400
Öntanımlı Terörist silahı. Özel fonksiyon tuşu ile atış modunu yarı otomatik ya da üçlü atış

Desert Eagle .50 AE
$650
Yüksek kalibreli tabanca

SIG P228
$600
Tabanca

Dual Beretta 96G $1000 İki tabanca
FN Five-Seven $750 Tabanca


Bıçak


İsim Cost Notes
Bıçak (Melee) N/A Her oyuncu bıçak taşımaktadır. İlk darbe hızlı fakat az etkilidir, ikincide ise yavaş ve daha zararlı olur.

Ekipman
İsim
Fiyatı
Açıklama

Çelik Yelek
$650
Göğüs bölgesini korur

Çelik Yelek ve Miğfer (Kask)
$1000
Göğüs ve kafayı korur

Gece Görüşü Gözlükleri
$1250
Karanlıkta görüşü sağlar

Şok bombası
$200
Flaş bombası olarak da bilinir ve geçici körlük yaratır

El bombası
$300
El bombası

Sis Bombası
$300
Sis bombası

İmha Kiti
$200
Sadece Bomba senaryolarında CT'ler için bombayı etkisiz hale getirmeye yarar.Yardımcı Görüntüler (HUD)


--------------------------------------------------------------------------------

Oyun sırasında daima HUD'ı görebilirsiniz. HUD'da görebilecekleriniz:

HUD'ın Üst Kısmı - Soldan Sağa

Radar - Takım arkadaşlarınızın haritadaki yerleşimlerini görebilirsiniz. Radar üzerinde beş sembol bulunur:
Mor nokta = Takım arkadaşı
Kırmızı nokta = VIP'nin yeri (Sadece assasination senaryosunda CT'ler görebilir) / Bomba taşıyıcı (Bomb/defuse senaryolarında Terörist'ler görebilir).
T şekli = Takım arkadaşınızın bir seviye üstte olduğunu gösterir
Ters duran T şekli = Takım arkadaşınızın bir seviye altta olduğunu gösterir.
Sarı kare = Takım arkadaşınızın telsiz mesajı attığını gösterir.
Silah / Ekipman Seçim Menüsü - Seçeceğiniz silahları görebileceğiniz bu menüde seçimden önce işaretli silah ve özellikleri 5 saniye kadar görünür ve kaybolur. Silahlar ve ekipmanlar için öntanımlı tuşlar aşağıda belirtilmiştir.
1 - Birincil Silah (Büyük silahlar)
2 - İkincil Silah (Tabancalar)
3 - Bıçak
4 - Bombalar
5 - C4 Bomba (Bomb/Defuse senaryosunda sadece Teröristlerin kullanabilir)
El Feneri - Tüm CT oyuncuları el fenerine sahiptir. Öntanımlı tuşa basarak el fenerini açıp kapatabilirsiniz. Diğer oyuncular el feneriniz açıkken sizin etrafınızda parlaklık göreceklerdir.
HUD'ın Alt Kısmı - Soldan Sağa
Sağlık - Her raunda 100 unite sağlık ile başlarsınız ve bu 0'a ulaştığı zaman ölürsünüz. Zırh Seviyesi - İki tip zırh alabilirsiniz, bir Kevlar Vest ya da Kevlar Vest + Helmetç Helmet adı verilen ekipman bir kasktır ve kafanızı yaralanmalara karşı korur.
Raund Süresi - 5 dakikadan geri sayacak şekilde öntanımlıdır ancak sunucu ayarı ile bu değiştirilebilir. Raund objektifleri tamamlandığında raundlar süreye bağlı olmaksızın biter. Zaman 0'a ulaştığında ise Oyun Akışı'nda anlatılan şartlar ile oyun son bulur.
Mermi Göstergesi - Sağ elinizin alt kısmında para durumunun altında mermi durumunuz gösterilmektedir. Mermi Göstergesi ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilkinde silahın içerisindeki mermiler diğerinde ise üzerinizde şarjörlerdeki mermi sayısı gösterilir. Silahınızın şarjörü bittiği zaman otomatik olarak dolar ancak Kontroller'de öntanımlı şarjör doldurma tuşu ile istediğiniz zaman silahınıza yeni şarjörü yükleyebilirsiniz.
Para - Silah ve ekipman almakta kullanabileceğiniz tek özellik olan para ise Mermi Göstergesinin hemen üzerinde yani sağ alt kısımda ekrana gelir. Normal olarak yeşil duran gösterge ceza durumunda kırmızı renk alır.
HUD'ın Orta Sol Kısmı - Aşağıda açıklanan yeşil renkli ikonları çeşitli durumlarda görebilirsiniz.
Sepet (Satın Alma Alanı)- Bu ikonu gördüğünüzde satın alma alanındasınız demektir. Öntanımlı olarak 'B' tuşu yada Kontroller'de belirttiğiniz Satın Alma tuşuna basarak silah ya da ekipman alabilirsiniz.
R (Rehine Kurtarma Alanı) - CT takımındakiler rehineleri bu işaretin çıktığı bir yere getirebilirler.
V (VIP kaçış noktası) - VIP olan bir CT bu ikonun gözüktüğü alana ulaşmalıdır.
E (Terörist kaçış noktası) - Escape senaryosunda Terörist'lerin bu ikonun ekrana geldiği noktaya ulaşmaları gerekmektedir.
Bomba - Sadece bomba taşıyan bir Terörist'in görebileceği bu ikon Terörist'in bombayı koyabileceği bir alana geldiğini gösterir.
Defuse kit - Bu ikon Defuse Kit adı verilen Bomba İmha Çantası'nı aldığı zaman belirir.
Skor - Skor tuşuna bastığınız zaman bomba taşıyanı, öldürme ve ölüm sayılarını ve takım skorlarını görebilirsiniz ve bu ikon HUD üzerinde belirir.
Oyunun İncelikleri


--------------------------------------------------------------------------------
Gizliliği koruyun
Counter-Strike'taki en önemli faktörlerden birisi gizliliktir. Öntanımlı olduğu için tüm hızıyla koşan oyuncuların adımlarını duyabilirsiniz. Bunu engellemek için yürüme tuşunu kullanarak gizliliği koruyabilirsiniz. Sessiz kalmak istediğiniz alanlarda kapı, merdiven ya da asansörleri de kullanamamanız gerektiğini unutmayın.

Hayatınıza önem verin
Counter-Strike'a katılan gerçekçi boyutlardan birisi de bir çatışmanın ortasına körü körüne girdiğinizde kolayca ölmenizdir. Ölmeden önce atacağınız kurşun sayısı silahınızın türüne, zırhınıza ve pozisyona göre değişir. CS'de tek atışta rakibinizi öldürebilirsiniz. Çoğu silah rakibin kafasına nişan alındığında tek atışta öldürür. CS oyuncuları mümkün olduğunca çevrenin ve pozisyonun avantajlarını kullanmalılar. Takım oyunu oynamanız düşmanı daha kolay yoketmenizi ve raundları kazanmanızı sağlar. Unutjmayın her raundda sadece bir canınız var. Ölürseniz diğer raund'a kadar Gözlemci modunda beklemeniz gerekiyor.

Silahınızı tanıyın
Counter-Strike'da silah modelleri gerçekçi modellendirilmiştir. Koşarak ateş ederseniz hedeflerinizi daha kolay avlarsınız. (Silaha göre değişir). Kıpırdamadan durmak ya da eğilmek de hedefi bulmanızı kolaylaştıracaktır. Silahınızın geri tepme gücünden haberdar olmanız ve tetiği çekili tutarak şarjörü boşaltmak yerine tek tek atmanın gücünü bilmeniz gerekiyor. Bazı tüfeklerin ve ParaMachine Gun ile Desert Eagle'ın duvarların arkasına mermi geçirebildiğini bilmek de işinize yarayacaktır.

Harita Oylama Sistemi (Beta6.5'ten sonraki versiyonlarda)
Artık oyuncular oynayacakları haritaları demokratik bir şekilde oylayabilirler. Konsola 'listmaps' diyerek oylanabilecek haritaları görebilir ve daha sonra 'votemap X' diyerek (X harita numarası) oylayabilirsiniz. Sunucuda belirlenen orana ulaşıldığında oyun istenen haritaya otomatik olarak geçecektir.
Not: Sunucu yöneticileri mapcycle.txt'e oylanabilecek haritaları yazabilirler.

Usta Oyuncular


--------------------------------------------------------------------------------
Konsol komutları
Bu komutlar oyun esnasında konsol'a girerek çalıştırılabilirler. Konsol'a ulaşmak için öntanımlı tuş <`> (Tilda) tuşudur. Aşağıda spesifik konsol komutlarının bir listesini bulacaksınız. Türkçe klavyelerde ESC tuşunun altında denk gelen ("/é) tuşuna denk gelmektedir.

Sunucu Özellikleri:
CVARS adıyla da bilinen komutlara sadece sunucu ulaşabilir. CVAR'un durumunu öğrenmek için adını girmeniz yeterli. Değiştirmek için ise adını yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra yeni değeri girmelisiniz.
Not: Bazı değişiklikler raund yeniden başlayana kadar etkili olmayacaktır.

mp_fadetoblack (öntanımlı 0)
1 olduğu zaman ölen oyuncular diğer raunda kadar HUD dışında bir şey göremezler. mp_forcechasecam'i devre dışı bırakır.

mp_buytime (öntanımlı 1.5)
Her raund için belirlenen satın alma zamanı. En az 30 saniye olan sürecin "en fazla" limiti bulunmuyor.

mp_winlimit (öntanımlı 0)
Takımlardan birisi belirtilen sayı kadar raund alırsa harita değişir.

mp_limitteams (öntanımlı 2)
Takımlardaki oyuncu sayısı farkının maksimumunu belirten özellikte takım limitlendirmesini kapatmak için bu sayıyı 0 yapın.

sv_restartround (öntanımlı 0 sn)
Oyunun skor, ölüm, silah ve parayı ilk başlangıçtaki haline getireceği zamanı gösterir. Klan maçlarını yönetmek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Değeri 0 yaparak özelliklerin yenilenmemesini sağlayabilirsiniz.

mp_autokick (öntanımlı 1)
Team-killer'ların otomatik olarak sunucu'dan atılmasını ve idle kalan oyuncuları sunucudan atmaya yarar.
Enable automatic team-killer banning and idle client kicking.

mp_autoteambalance (öntanımlı 1)
Takımların otomatik olarak dengelenmesini sağlar.

mp_chasecam (default 0)
Gözlemi takip durumuna getirir.

mp_c4timer (default 45 sec)
C4 zamanlama süresini ayarlar (En az 15, En çok 90).

mp_freezetime (default 6 sec)
Raund başlarındaki bekleme süresini ayarlar. 0 ile kapatılabilir.

mp_roundtime (default 5 min)
En kısa raund süresi 1 dk en uzun ise 9 dk dır (Kesirli rakamlar da kabul edilir örn: 1.5 yazarak 90 saniye).

mp_friendlyfire (default 0)
1 yaparak friendly fire'ı açar 0 ile kapayabilirsiniz.

mp_timelimit (default 0 min)
Harita değişmesi için gereken periyodu değiştirir.

mp_maxrounds (default 0)
Bir haritada oynanacak en fazla el, mp_timelimit'in geçerli olması için 0'a ayarlayın.

mp_footsteps (default 1)
1 ile ayak seslerini açar 0 ile kapatır.

mp_flashlight (default 1)
1 ile el feneri kullanılabilir 0 ile kullanılamaz.

mp_tkpunish 0/1
1 yapıldığı zaman Team Killer'lar sonraki raunda gözlemci başlar.

mp_hostagepenalty X
Belirtilen sayıda rehine öldürüldüğünde sunucu sizi dışarı atar, 0 ile bu komutu deaktif hale getirebilirsiniz.

mp_logmessages 0/1
Sunucu admin tarafından chat mesajları lg dosyalarına kaydedilebilir.

mp_forcechasecam 0/1/2
2 olarak seçildiğinde oyuncu kimseyi takip edemez. Öldüğü yerde olayları izler. 1 olarak ayarlandığında ise sadece kendi takım oyuncularını görebilir. 0 iken her iki takım oyuncularını da görebilir. Varsayılan olarak bu değer 0'dır.--------------------------------------------------------------------------------

İstemci Opsiyonları:
Aşağıdaki seçenekleri herkes kullanabilir.

cl_observercrosshair (öntanımlı 1)
Gözlemci modunda crosshair'i açmak için 1 kapatmak için 0 yapabilirsiniz.

cl_hidefrags (öntanımlı 1)
Opsiyonu 1 Skor penceresinde kendi ölüm ve frag'iniz dışındakileri görmeyebilirsiniz 0 ile öntanımlı hale geri döner.

hud_centerid (öntanımlı 0)
Bu özelliği 1 tanımlayarak auto-ID yazısını ekranda ortalayabilir, 0 ile sol alt köşede görebilirsiniz.

lefthand (öntanımlı 1)
1 yaparak sol el 0 yaparak sağ elle silah kullanabilirsiniz.

max_shells X
X = Maksimum shell sayısı.

max_smokepuffs X
X = fastsprites X - Bir kerede gösterilecek duman patlaması sayısı
x = 0 : Normal şeffaf sis bombası
x = 1 : Basit sis bombası spriteları (default)
x = 2 : ÇOK basit sis bombası spritelerı.
adjust_crosshair
Bunu konsol ekranının her yazışınızda nişangahın (crosshair) rengi değişir. Seçebileceğiniz toplam 5 renk bulunmakta..

con_color
Ekran renginizi değiştiri. con_color "256 256 256" gibi değerler bir çok resim işleme programlarında bulunabilir.

timeleft
Harita bitimine ne kadar zaman kaldığını gösterir.

setinfo vgui_menus X
{X = 0 veya 1, 0 Grafik menüleri kapatır, 1 açar}
("CS Oyna" > "Özelleştir" menüsünden de seçilebilir
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
77B
Yanıtlar
62
Görüntülenme
162B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
112B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
12B
Üst