Çocuklardaki ishal,ölüme yol açabilir

pesimist sanal alem
Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şener Bekçi, aşırı sıcaklar dolayısıyla çocuklarda ishalin daha sık görüldüğünü, önlem alınmadığı takdirde ölüme varan sonuçlara yol açabileceğini söyledi.
Yaz mevsiminde özellikle 1 yaş altı çocuklarda ishalin daha sık görüldüğünü ifade eden Bekçi, "İshalin asıl sebebi, mikroplu bir gıdanın ağız yoluyla vücuda girmesidir. Bir kısmı da damlacık enfeksiyonu ile bulaşır. Aşırı sıcaklarda mikroplar kolaylıkla çoğaldığı için tüketilen gıdalar çabuk bozulmakta dolayısıyla ishal olasılığı artmaktadır. Bu nedenle tüketilen gıdalar uygun koşullarda saklanmalı, sıcakta bekleyen besinle tüketilmemelidir." dedi.

İshal dolayısıyla vücutta sıvı kaybının oluştuğunu belirten Bekçi, sıvı kaybı belirtilerinin susuzluk hissi, ağız kuruluğu, göz kürelerinde çökme ve cilt esnekliğinde azalma olduğunu kaydetti. İshal belirtisi olan çocuklara bol sıvı verilmesi gerektiğini vurgulayan Bekçi, "Eğer anne sütü veriliyorsa bebek daha çok emzirilmelidir. Ayrıca elma ve şeftali suyu ya da püresi, muz, haşlanmış patates, yoğurt ve ayran gibi besinler ishal olan çocuğa yedirilmelidir." diye konuştu.

İshalden korunmak için açıkta satılan ve güvenirliğinden emin olunmayan besinlerin tüketilmemesi gerektiği uyarısında bulunan Bekçi, özellikle gıda tüketiminde el temizliğine önem verilmesinin önleyici tedbir olacağını söyledi. Ailelerin ishal konusunda bilinçli olmasının olası tehlikeleri önleyeceğine dikkat çeken Bekçi, çocuğun durumu kötüleşmeden en yakın sağlık kurumuna başvurulmasının hayati önem taşıdığını belirtti.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst