Çocuğunuzu internetten korumanın yolları

deep Harbi Aktif Üye
Çocuğunuzu internetten korumanın yolları, Çocuk ve internet, Çocuklar için güvenli internet

İnternete filitre çocukları kötü sitelerden korumak için çare mi? Uzman görüşü ile bu konuyu ele alan Adem Güneş'in anne ve babalara tavsiyeleri.

Pedagog Adem Güneş, ailelerin çocuklarını kötülüklere karşı koruyabilmesi için “İnternet ve televizyondan uzak tutar, onlara psikolojik olarak da şiddet uygulamazlarsa; o çocuklar için fazla bir şey yapmalarına gerek kalmaz. Çünkü internet ve televizyonun tehlikelerine maruz kalmayan, iyi bir aile ortamında yetişen çocuk kendini daha iyi ifade eder. Ayrıca diğer çocuklara oranla davranışlarında ve derslerinde farkını hissettirir.” dedi.

ÇOCUKLARI TUZAĞA DÜŞÜRÜYORLAR

Adem Güneş, Moral FM’de Fethi Çağıl’ın sunduğu Basında Bugün programında çocukları internette bekleyen tehlikeyi, ailelerin tutumunu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nca (BTK) hazırlanan ve 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan filtreli internet hakkında değerlendirmede bulundu. Güneş, çocukların internette ödev ararken cinsel içerikli görüntülere maruz kaldığını belirterek “Dünyada *****yu rant haline getirmiş birçok kuruluş var. Bunlar çocukların ödev konularını etiketleyerek onları tuzağa düşürüyorlar. Bu yüzden ailelerin çocuklarını koruması için filtreli interneti doğru buluyorum” diye konuştu.

İNTERNET ÇÖPLÜK HALİNE GELMİŞ

Güneş, dünyanın bir çok ülkesinde filtreli internet uygulamasının olduğunu, ama oralarda sivil toplum kuruluşlarının çok güç olmasından dolayı böyle uygulamaları devlet kurumlarının yapmadığının altını çizdi. “İnternet çöplük haline gelmiş.” ifadesini kullanan Güneş, sözlerine şöyle devam etti:” Şuanda dünyada 350 milyon adet web sitesi var. Bunların 250 milyon âdeti cinsel içerikli veya cinsel içerikli sitelere link veren siteler. İnternette ***** ticaretinin karlılık oranı 100 milyar dolar. Bu rakam bazı ülkelerin bütçesi kadar büyük. Hedefleri ise günlük internet kullanıcısı. Ayrıca dünyada bir günde 2,5 milyon e-posta dağıtılıyor. Zaten dünya nüfusu 6 milyar. Ve bu e-postaların çoğu cinsel ve ticari içerikli e-postalar. İnternetten buldukları adresleri reklam adresi olarak kullanıyor. O yüzden aileler bu konuları göz önünde bulundurarak çocuklarını korumaları i
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst