Cinsel Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Sehbal Üye
Cinsel Hastalıklardan Korunmanın Yolları nelerdir
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar hangileridir


Bu kadar tehlikeli hastalıkların olduğu bilinerek insanların kendilerini bu denli düşünmemesi kötü bir durum bu yazıları sıklıkla paylaşırsak en azından bu konularda bilgisiz olan insanların aydınlanmasına yardımcı olabiliriz bi nebze'de olsa.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların gerçek boyutları ülkemizde dahil
olmak üzere birçok ülkede tam olarak bilinmemektedir. Ancak her
yıl dünyada 250 milyondan fazla kişinin cinsel ilişki ile bulaşan
bir hastalığa yakalandığı tahmin edilmektedir. AHEF
(Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) Başkanı Dr. Hamza Gemici
cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve korunma yöntemlerini
hakkındaki en önemli soruları yanıtladı.

Cinsel hastalıkları alacağınız bazı önlemlerle azaltmanız mümkün. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan bazı yollarla korunabilirsiniz.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan cinsel ilişki sonrası genital bölgeleri yıkayarak, duş alarak veya idrar yaparak korunamazsınız. Bu nedenle cinsel ilişkiye gireceğiniz her sefer lateks prezervatif kullanın. Eğer kayganlaştırıcı kullanacaksanız su bazlı kremleri tercih edin.

Cinsel partnerlerinizin sayısını kısıtlayın. Ne kadar çok partneriniz olursa cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskiniz o kadar fazladır.

Tekeşliliği deneyin. Bu sadece, bir partnerle seks yapmak anlamına gelir. Ayrıca riskinizin azalması açısından partnerinizin de tekeşliliği kabul etmesi önemlidir.

Cinsel partnerlerinizi daha dikkatle seçin. Cinsel yolla bulaşan hastalığı olduğundan şüphelendiğiniz biriyle cinsel ilişkiye girmekten kaçının.

Cinsel yolla bulaşan hastalığınız bulunup bulunmadığını anlamak için düzenli olarak muayene olun. Varsa, enfeksiyonunuzu başkasına bulaştırma ihtimalinden kaçının.

Cinsel ilişki öncesinde alkol veya uyuşturucu kullanmaktan kaçının. Bu maddeleri kullananlarda prezervatif kullanımı daha azdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtilerini öğrenin. Hem kendinizde hem de cinsel partnerinizde bu belirtileri gözlemleyin ve arayın.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgi edinin. Bu konuda ne kadar bilgili olursanız kendinizi o kadar iyi korursunuz.


Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar hangileridir?
Günümüz için 40' dan fazla cinsel yolla bulaşan hastalık bilinmektedir.
bunların içinde en sık rastlanılanlarını şöyle sıralayabiliriz.

HIV
enfeksiyonu (AIDS)

Hepatit
B

Bel
soğukluğu (Gonore)

Frengi

Klamidyoz

Kandidiyazis

Trikomoniyazis

Yumuşak
şankır

Granuloma
inguinale

Genital
herpes

Lenfogranuloma
venerium

Uyuz
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
20B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst