Cine5 Frekans

  • Konuyu başlatan LAL
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 2.730
LAL
Moderatör
Cine5 Frekansı

Türkiye'nin ilk şifreli kanalı olan Cine 5 1993 tarihinde kurulan özel bir kanaldır. Show TV'nin kardeş kanalı olarak kurulan Cine 5 ilk zamanlar yabancı filmleriyle beğeni toplamış bir kanaldır. Bir dönem lig maçlarını da yayınlayan Cine 5'in en yoğun abone sayısı bu dönemde olmuş ve 700 bin abone sayısını yakalamıştır. Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı aldığı yıl final maçı hariç tüm maçları yayınlamıştır.

Kanala TMSF Erol Aksoy'un borçlarını tahsil etmek için 2004 yılında el koymuştur. Borçlarını ödeyeceğini söyleyen kanal tekrar Aksoy'a iade edilse de bu gerçekleşmemiş 2008'de kanala tekrar el konulmuştur. Kanal TMSF tarafından 2011'de Katar'ın dünyaca ünlü kanalı olan El Cezire'ye (Al Jazeera) satılmıştır. Yakın bir dönemde El Cezire grubunun bu kanalın lisansıyla Al Jazeera Türkiye kanalının yayın hayatına başlatılması planlanıyor.

Günümüzde normal diziler hariç normal bir ulusal kanal çizgisindedir. Ahmet Şimşirgil hocanın harika anlatımlarıyla Tarih ve Medeniyet programı kanalın en gözde programlarındadır. İpek Tuzcuoğlu ile yüzleşme programı da ilgiyle izlenen bir diğer program. Zaman Yolcusu ismindeki program ise, gerek konusu gerek de konuklarıyla mistik konulara ışık tutuyor.

Cine5 Uydu Frekans Bilgileri
cine-5-frekans.jpg

FrekansPolarizasyonSembol OranıFecKapsamUydu
12673Dikey (V)96003/4BatıTürksat 3A

Cine 5 24 Aralık 2015 tarihinde aktif yayın hayatına son verdi ve kanal kapandı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
28B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
19B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst