Çift Facebook Hesabı Açmak

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Çift Facebook Hesabı Açmak Zararlı mı?

Facebook’tan vazgeçemeyen ancak özel hayatın mahremiyetini de bir kenara atamayanların yeni çözümü çift Facebook hesabı açmak oldu. Ülkemizi ve tüm dünyayı kasıp kavuran Facebook çılgınlığı, kullanıcılar için birçok problemi de beraberinde getiriyor.

Kişinin paylaştığı bilgiler, fotoğraflar ve fikirler çoğu zaman ailesi, patronları, yakın ve uzak arkadaşları gibi birbiriyle alakasız birçok gruba birden ulaşıyor. Evli olduğunuz kişi, liseden arkadaşınız yahut bir konferansta tanıştığınız kişiler ile aynı paylaşımları yapmak ilişkileri yüzeyselleştiriyor. Sözgelimi, kişi gerçek hayatta annesin yanında farklı arkadaşı ile birlikteyken farklı davranırken, Facebook bu ayrımı ortadan kaldırıyor. Uzmanlar bu sebeple sanal alemde kişinin kendisini gerçekçi bir şekilde yansıtmadığını belirtiyor.

Gerçek hayatta farklı gruplar için kurduğumuz duvarlar bu ortamda yıkılıyor. Bir anda herkes hayatınıza aynı yakınlıktan tanık olmaya başlıyor. Bu sebeple zor durumda kalan birçok kullanıcı çözümü hesabını kapatmak yerine çifte hesap açmakta buldu. Örneğin, ad-soyad ile alınan hesap iş arkadaşları ve uzak çevre ile iletişim için kullanılırken, soyad-ad ile açılan hesap yakın çevreyle paylaşım için kullanılıyor. Böylelikle patronunuz makale, haber vs. linklerini paylaştığınızı görürken, aileniz ve yakın arkadaşlarınız piknik maceralarınızı ve düğün fotoğraflarınızı görebiliyor.

Gerçek hayat iki farklı hayatı bir arada yaşayabilme imkanı verirken, aynı kişiye ait bu iki profile baktığınızda apayrı iki insan portresi görüyorsunuz. Bu durum da insanların bu tarz sitelerde gizliliklerini tehdit altında hissettiklerinin bir göstergesi. Facebook’un insanları sürekli kendileri hakkında daha fazla bilgi paylaşmak konusunda tahrik ettiği eleştrilerine maruz kalan kurucusu Mark Zuckerberg ise ”İnsanların daha çok bilgiyi daha çok kişiyle çekinmeden paylaşması sebebiyle, Facebook’un değişen sosyal değerleri tam olarak yansıttığını”söylüyor. Sosyologlar ise bireyin hayatındaki herkese aynı mesafede ve aynı şekilde davranmasının mümkün olmadığını, bu yüzden sanal ortamdaki sosyal ilişkilerin gerçeği yansıtmadığı görüşünde.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
  • Kilitli
  • Sabit
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst