CHP'nin türban raporu hazır

_MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]
Konu, bireysel hak ve özgürlükler kapsamında değerlendirildi ancak kamu görevlileri için 'kabul edilemez' bulundu

Referandum sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hemen çözelim” diyerek türban sorununu ısrarla gündeme getirmesinin ardından CHP yönetimi için konu üzerinde çalışan Bilim Yönetim Kültür Platformu (BYKP) raporunun taslağını hazırlayarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu.
Milliyet gazetesinin haberine göre AİHM, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Danıştay’ın konuyla ilgili kararlarının “kırmızı çizgi” olarak görüldüğü çalışmada, türbanın üniversite eğitiminde sorun olması nedeniyle konunun bireysel hak ve özgürlükler kapsamında değerlendirildiği, ancak kamuda “hizmet veren” konumundaki görevliler için türbanın kabul edilemeyeceği vurgulandı.
Prof. Dr. Sencer Ayata’nın başkanlığını yaptığı BYKP’nin hazırladığı taslak çalışmanın önceki gün yapılan MYK toplantısında Kılıçdaroğlu’na sunulduğu ve toplantıda konuyla ilgili genel bir değerlendirmenin yapıldığı öğrenildi.
Bu konuda atılacak adım öncesinde özellikle hükümetin izleyeceği yolun beklenmesi ve Ak Parti kanadından yapılacak değerlendirmelerin görülmesi gerektiği belirtildi. Milliyet’in edindiği bilgilere göre CHP’de, türban sorununun çözümü konusundaki çalışmanın ana eksenini de oluşturan saptamalar şöyle:
* Türban sorunu, öğrencilerin üniversitede okuyabilmesiyle ilgili bir sorundur. Bu nedenle dini bir sorun olmaktan çok bireysel hak ve özgürlükler kapsamında ele alınmalıdır.
Bu kapsamda türbanlı öğrencilerin üniversitede okuyabilmeleri önündeki engeller, sağlanacak bir toplumsal mutabakatla kaldırılmalıdır.
BAŞBAKAN'IN DEĞERLENDİRMESİ KABUL EDİLEMEZ
* Eğer yüksek öğrenimde türban bir engelse biz üniversitelerde özgürlük bağlamında bu engelin olmaması gerektiğini ifade ediyoruz. Şu anda zaten fiilen Türkiye’deki mevcut üniversitelerin yarısından fazlasında bu yasak uygulanmıyor.
* Çok daha genel bakıldığında; anayasa değişikliği ile YÖK’ün kaldırılması ve üniversitelerin akademik, idari, mali açıdan özerk hale getirilmesi gerekiyor.
* Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, sorunu dini sınırlar içerisinde ele alarak ‘Diyanet’e soralım’ söylemiyle türbanı namaz ile eşdeğerde görmesi ve Marmara Üniversitesi’nde yaptığı inanç grupları değerlendirmesi kabul edilemez. İnanç temelinde ele alınması durumunda sorunun çıkmaza girme ihtimali bulunuyor.

KAMUDA OLMAZ
* Önce Başbakan’ın bu sorunun çözümünde kafa karışıklığından kurtulması lazım. Sorun şu anda üniversitelerde öğrenim gören kızların türbanla üniversiteye girememesidir. Başbakan’ın türbanı okul öncesi ve ilköğretim için de isteyip istemediğini açıklaması lazım. Buraları kapsayacak şekilde, türban kullanılmasına onay veren bir yaklaşımı benimsediklerini beyan etmeleri halinde, müzakerenin anlamı olmaz.
* Yargı kararları, hukuk tanımlamaları dikkate alınmalı. Bu konuda hem AİHM’nin hem de Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ın kararları var. Hukuktaki bütünlük uyarınca bu kararlarla diğer yasal düzenlemelerin çelişmemesi lazım.


 

Benzer Konular

Yanıtlar
4
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
64B
Üst