Charles Dickens edebi kişiliği

mahir Harbi Aktif Üye
Charles Dickens'ın edebi kişiliği

Kapak dosyasında Musa İğrek, şimdi müze olarak hizmet veren Londra'daki evini Dickens'ın kahramanlarıyla birlikte gezdi. Günseli Işık, sinemadaki Dickens etkisini yazdı; yazarın 'küçük umutlar'ını Abdullah Çelik; kendi zamanındaki yerini ise Temel Karataş kaleme aldı. Kitap Zamanı bu ay, iki şairle söyleşiyor. Ömer Erdem 'Kör'ü, İbrahim Tenekeci ise 'Kimsenin Kalbi' adlı yeni kitaplarını anlatıyor. Kırık Testi serisinin son kitabı 'Yaşatma İdeali'ni Ahmet Kurucan değerlendiriyor. Son günlerde farklı bir bağlamda gündemimizde olan Paul Auster'in 'Kış Günlüğü' adıyla yayımlanan anı kitabını Başak Bingöl yazdı. Beşir Ayvazoğlu'nun Türk kahvesini anlattığı kitabı ile Italo Svevo'nun ilk romanı 'Hayat İşte' ayın iyilerinden. Dave Eggers severleri, Akif Kurtuluş okurlarını, Edward Said'i unutmayanları, Levinas üzerine kafa yoranları, polisiye ama özellikle Henning Mankell tutkunlarını sevindirecek....

En çok okunan ve sevilen İngiliz yazarlardan biridir. 1812′de doğmuştur. Ekonomik sıkıntılar sebebiyle çocuk yaşlardan beri çalışmak zorunda kalmıştır. Bu sıkıntılar, onun yazarlığını oldukça fazla etkilemiştir. Yazdığı eserleri birçok dile çevrilmiştir. Hayattayken çok ünlü olmuştur. Charles Dickens, yaşamı boyunca köleliğe karşı koymuştur. 1870′te ölmüştür.

Roman kahramanları sıradan ancak belirgin tiplerdir. Ruh yapıları karmaşık değildir. Çocukluğundan beri yoksul yaşamlarına tanık olduğu insanları anlatır. Toplumsal sorunları, yoksulluğu vurgulamakla birlikte, bunların nedenlerine inmemiştir.

Yazı güncellenecektir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst