Cezayir'in Bayrağı

deep Harbi Aktif Üye
Cezayir bayrağı, Cezayir Bayrağının anlamı, Cezayirin bayrağı hakkında bilgi

Ülkelerin bayrakları tarihi ve manevi anlamlar taşır. Cezayir'in bayrağı da aynen bu şekilde kendine özgün saygın bir bayrağı sahiptir. Bayrağın arka planında dikey şekilde ortadan ikiye ayrılan yeşil ve beyaz renkleri vardır. Yeşil rengin hex renk kodu 026232 iken beyaz rengin hex kodu fefefe'dir. Bu zeminin üstünde tam ortada ise bordoya çalan d21236 hex koduyla yerleştirilmiş hilâl ve yıldız bulunur.

Cezayir'in bugün kullanımda olan bayrağı 3 Haziran 1962 yılındaki yasa ile kabul edilmiştir. Bayrağın ana şekillerinin kökeni 19. yüzyıla dayanır. Hilâl ve yıldızın eklenmesi Osmanlı Devleti'ne bağlı özerk bir eyâlet iken olmuştur.
cezayir-bayragi.png

Cezayir bayrağının ortadan ikiye bölünmüş bayrağındaki, bakan kişinin sağında kalan beyaz bölümü barışı, solda kalan yeşil kısım İslamı, ay yıldızdaki kırmızı ise Cezayir askerlerinin Cezayir Bağımsızlık Savaşı için yaptıkları mücadeleler sırasında döktükleri 'şehit' kanlarını temsil eder.

Cezayir'in donanma bayrakları ise ulusal bayraktan biraz değişiktir. Sol kısımda, yeşil zeminin sol üst köşesinde iki küçük çapraz çapa bulunur.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
36B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Üst