Cape Verde Hakkında Bilgi

deep Harbi Aktif Üye
Yeşil Burun Adaları Hakkında Bilgi
Atlas Okyanusu'nda bulunan bir Batı Afrika ülkesidir. Ülke Yeşilburun ismiyle bilinir. 10 ada ve 8 tane adacıktan oluşur. Başkenti Praia olan bir takımada ülkesidir.

Nüfus ve Toplum
Nüfusu 405.163'tür. Portekizce ve Crioula dili kullanılır. Halk genellikle Protestan'dır. Para birimi Yeşilburun Eskudosu (CVE)'dur.

İklim ve Bitki Örtüsü
Ülkede düzensiz yağışlar söz konusu olduğundan sık sık kuraklık yaşanır.

Tarihi
Portekizliler 1456'da ülkeye geldiklerinde hiçbir yerleşim birimi yoktu. Afrika'ya yakınlığı sebebiyle sonraları bir liman ve köle ticareti merkezi oldu. Bu nedenle Yeşilburun halkının kökeni bu Portekizliler ve köle Afrikalılar'dır. 1975 yılında Portekiz'den ayrılarak bağımsız hale gelmiştir. Fakat pek çok kişi Amerika, Portekiz, Angolo öncelikli olmak üzere bazı Avrupa ve Afrika ülkelerine göç etmeyi tercih etmiştir.

Yüz ölçümü: 4.033 kilometrekare

Yeşil Burun Adaları (Portekizce: Cabo Verde, Portekizce söyleyişi: Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarındaki takımadalarda bulunan bir Afrika ülkesi. 10 ada ve 8 tane adacıktan oluşur. En büyük üç ada Santiago, Santo Antao, Boa Vista'dır. Başkent Santiago adasındaki Praia'dır. Büyük adalar 50 - 60 km. uzunluğundadır.

Cape Verde Haritası
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Üst