Çankaya Köşkü Hakkında Bilgi

deep Harbi Aktif Üye
Çankaya Köşkü ile ilgili Bilgi
cankaya-kosku.jpg
Ankara'da Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanlarının ikamet ettiği köşktür. Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920'de ilk meclis başkanı seçilmesinin ardından Ankara'da istasyon şefi konutu olan ve "Direksiyon Binası" olarak adı geçen binaya geçmişti. Burayı hem konut hem de çalışma yeri olarak kullanıyordu. Binanın çalışmaya ve yaşamaya çok fazla elverişli olmaması nedeniyle Çankaya civarında başka bir bina arandı. Ardından Müze Köşk satın alındı ve Mustafa Kemal'e armağan edildi.

Atatürk, Büyük Nutku bu köşkte kaleme aldı. 1924 ve 1926 yılında iki kez yenileme ve onarım çalışmaları yapıldı. 1986 yılında bina restore edilip müze olarak ziyarete açıldı.

Müze Köşk de çalışma ve dinlenme açısından yetersiz kalınca 1930 yılında yeni bir bina yaptırılmasına karar verilmiştir. Atatürk'ün isteği ile yeni köşkün yapımı Avusturyalı ünlü mimar Prof. Dr. Clemens Holzmeister'e verilmiştir. Atatürk yeni yapılacak binanın yeri konusundaki kararı mimar Holzmeister'e bırakmıştır. Holzmeister'in görevi üstlenmesinden beş gün sonra ilk tasarımı hazırlamıştır. Atatürk'ün tasarım üzerinde yaptığı düzeltmelerden sonra 1931 yılında yapımı başlanan Çankaya Köşkü 1,5 yılda tamamlanmış, 1932 Haziranı'nda teslim edilmiştir. Mimar Holzmeister, yapı malzemelerinin tümünü Avusturya'dan getirtmiştir. Köşk'ün iç mekanlarının bir bölümü Viyana'da bulunan Güzel Sanatlar Akademisi'nde tasarlanmıştır.

Köşk, bodrum katının üzerine iki kat olarak yapılmıştır. Giriş katında konukların kabul edildiği bir yer ve çalışma alanı mevcuttur. Üst katı ikametgah olarak düzenlenmiştir.

438 dönüm alan içerisinde kurulu olan Çankaya yerleşkesi içinde Müze Köşk, Pembe Köşk olarak da anılan Çankaya Köşkü, Camlı Köşk, Yeni Hizmet Binası, Yeni Genel Sekreterlik ve Devlet Denetleme Kurulu Binası, Başyaverlik Binası, İdari ve Mali İşler ve Koruma Müdürlüğü binaları, Basın Toplantı Salonu, Resepsiyon Salonları, İtfaiye Binası, Sosyal Tesisler, Garaj, Sera, Halı Saha ve Tenis Kortu ile lojmanlar bulunmaktadır.Atatürk, Çankaya öşkü'nü 1932 yılından, ölümüne kadar ikametgah ve çalışma mekanı olarak kullanmıştır. Çankaya Köşkü, Atatürk'ten sonra cumhurbaşkanlığı makamına gelen, İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel tarafından da hem konut hem çalışma binası olarak kullanılmıştır. 9. Cumhurbaşkanımız Demirel'in görevi zamanında yapılan yeni hizmet binasının tamamlanmasıyla köşk yalnızca konut olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Çankaya Köşkü, 2000-2001 yıllarında restore edilerek 1932 yılındaki konumuna uygun olarak onarımlar ve düzeltmelere uğramıştır. 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül döneminde, Çankaya Köşkü'nün kapıları ilk kez basına açılmıştır.

Çankaya Köşkü Nerededir?

 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
38B
Üst