Çamaşır suyunun zararları

Ömer
Yönetici
Çamaşır suyunun zararları nelerdir?

Bende kokusunu alınca hemen bir baş ağrısı yapar, yararlarından ziyade zararları da olan bir kimyasalmış çamaşır suyu. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar doğrultusunda çamaşır suyu kullanırken dikkat edilecek hususları sizler için derledik.

Kadınların vazgeçilmezi haline gelen çamaşır suyu, doğru kullanıldığında büyük kolaylık sağlarken, dikkatli kullanılmadığında tam tersi tehlikelere yol açabiliyor.

Yüzey ve çamaşırlara zarar verdiği gibi kullananlarda çeşitli sağlık problemlerine de yol açıyor. Uzmanlar, çamaşır suyunun göze temas etmesiyle gözün saydam tabakası olan korneada ileri derece hasara neden olduğu gibi astım ve alerjisi olanları ise krize soktuğuna dikkat çekiyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Füsun Soysal, çamaşır suyunun buharı solunduğunda broşları ve akciğerleri tahrip edeceğini belirtiyor.

Özellikle astım hastalarının çamaşır suyundan uzak durması gerektiğini söyleyen Soysal, "Tuz ruhu ile karıştırılarak kullanıldığında ise bulantı, baş dönmesi ve kusmanın yanında alerjik astımlı bir kişiyi krize sokabiliyor. Alerjisi olan birinde ise alerjik astım krizlerinin başlamasına sebep oluyor. Hiç alerjisi olmayan birinde ise eğer bünyede alerjik bir yatkınlık varsa bunun açığa çıkmasına sebep oluyor." uyarısında bulunuyor. Kimyagerler Derneği (Kimder) Marmara Şubesi ise istenmeyen sonuçlardan korunmak için çamaşır suyu kullanımında aşağıdaki hususlara dikkat çekiyor.

Çamaşır suyu nedir?
camasir-suyunun-zararlari.jpg

Klor bazlı ve ağartıcı çamaşır suyunun büyük oranda içeriğini su ve sodyum hipoklorit oluşturur. Suda bulunan demir (Fe ++), manganez (Mn++) , nitrit (NO2-) ve hidrojen sulfid (H2S) gibi iyonları tutmak üzere yardımcı malzeme olarak da EDTA ve silikatlar bulunur. Bazılarına, güzel kokması için esans da eklenir.

ÇAMAŞIR YIKARKEN NASIL KULLANILMALI?

Çamaşırlarınızı yıkamadan önce çamaşır suyuna koyun. Çamaşırlarınızın aşınmasını engellemek için daima soğuk su ile kullanın. Çamaşır suyunu kullanırken cimri davranın. Fazla çamaşır suyu, çamaşırlarınıza zarar verebilir. Bunun yerine çamaşırlarınızı çamaşır suyunda beklettiğiniz süreyi uzatın. Çamaşırlarınızı hiçbir zaman bir saatten uzun süre çamaşır suyunda bırakmayın.