Çalakalem Kitap Özeti

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
Vedat Günyol / Türk Edebiyatı / Deneme / T. İş Bankası Kültür Yayınları

Vedat Günyol, bu kitapta edebiyat hayatımızın otuz yıllık dönemini kapsayan süre içinde, başta yücel ve yeni ufuklar olmak üzere, çeşitli dergilerde yazdığı, güncelliğini koruyan eleştiri ve eleştirel denemelerini bir araya getiriyor.
Eserde, Sevgi Sosyal, Mehmet Rauf, Halikarnas Balıkçısı, Sabahattin Eyüboğlu, Memduh Şevket Esendal, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ahmet Muhip Dranas, Edip Cansever gibi tanınmış yazar ve şairlerin eserleri üzerine eleştiriler bulacaksınız. Bu eleştririleri okurken, Vedat Günyol’un sadece denemeci veya çevirmen değil, aynı zamanda usta bir eleştirmen olduğunu da göreceksiniz.

Kitabın içindekiler:

Bizim Cemal Nadir, Geçmiş Zaman Olur ki, Sanatçının Sorumluluğu Üstüne, Sanat Dergileri, Sayın Naci Bey, Eleştirme Çıkmazı, Adamca, Öykü Türü, Halide Edib’in Son Yılları, Bir Soruşturma Üzerine, Çocuk Dünyasına Açılan Pencere, Ağacını Silkmek, Ölüm Üstüne, Bir Orhan Kemal Vardı, Okurlara Sesleniş, Boynu Büküklerin Uyanışı, Yüreğimdeki Eyüboğlu, Merhaba, Üçüncü Kez Basılırken, Halikarnas Balıkçısı, Dilin Tadı Tuzu, Edebiyatın Komandoları, Ömer Seyfettin Üstüne, Edebiyat Kuşağı, Bir Soruşturma, Dergiciliğimiz, Yeni Ufuk’ların Serüveni.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Üst