Cahillikler Kitabı - John Lloyd - John Mitchinson - Cahillikler Kitabı Kitap Özeti

sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde
Cahillikler Kitabı
Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış…

Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor.

Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir?

Thomas Edison herhangi bir şey hakkında yüzde birin milyonda birinden daha az şey bildiğimizi söylüyordu; Mark Twain sadece matematikte uzmanlaşmak için sekiz milyon yıl gerektiğini düşünüyordu. Cahillikler Kitabı da, bilinecek ne varsa bildiklerini düşünenlere, “her şey bu metinde açıklanmıştır, bilmeniz gereken başka hiçbir şey yok” diyenlere meydan okuyor.

Siz hâlâ iki tane burun deliğimiz olduğunu, Dünya’nın tek bir uydusunun bulunduğunu, beş duyumuz olduğunu, suyun renksiz olduğunu, Amerika’nın adının Amerigo Vespucci’den geldiğini ya da 36 Osmanlı padişahı olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Yazar:John Lloyd – John Mitchinson
Yayınevi:NTV Yayınları
Sayfa Sayısı:296
Etiket Fiyatı:13,00 YTL
Basım Tarihi:Temmuz 2008
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde
NTV Yayınları’ndan güzel bir genel kültür kitabı. Kitapta hepimizin bildiği gerçekler -ya da gerçek olduğunu sandıklarımız- sorgulanıyor.
Kitapta yaklaşık 200 soru yer alıyor. Her soru yanlış bildiğimiz bir konuyu açıklığa kavuşturuyor. Aslında pek çok şeyi yanlış bildiğimizi gösteriyor bu kitap.
Örneğin: “Maddenin kaç hali vardır?” ya da “İnsanoğlunun inşa ettiği hangi yapı aydan görülebilir?” sorularına çoğumuz “3 hali vardır: katı, sıvı,gaz” ve “Çin Seddi” cevaplarını veririz. Ancak doğrusu: “Maddenin en az 15 hali vardır” ve “İnsan eliyle yapılan hiçbir şey aydan çıplak gözle görülmez.”
Son derece eğlenceli ve bilgilendirici bir kitap.

Kitapta beğendiğim bazı sorular ve bu soruların cevapları:
  • Soru: İzafiyet teorisini kim buldu? Yanlış cevap: Einstein Doğru cevap: Galileo Galilei!
  • Soru: İnsanın kaç duyusu vardır? Yanlış cevap: 5 duyusu vardır Doğru cevap: En az 9 duyusu vardır! (bildiklerimize ek olarak denge duyusu, ısı duyusu, ağrı duyusu, içalgı)
  • Soru: Kaç Osmanlı padişahı vardır? Yanlış cevap: 36 Doğru cevap: 38! (1402-1413 yılları arasındaki Fetret döneminde Emir Süleyman ve kardeşi Musa sırasıyla padişahlık yapmışlardır.)
  • Soru: Amerika adını nereden almıştır? Yanlış cevap: Amerigo Vespucci Doğru cevap: Richard Ameryk!
  • Soru: Noel baba nerelidir? Yanlış cevaplar: Kuzey Kutbu, Finlandiya Doğru cevap: Türkiye!
  • Soru: İlk ehlileştirilen hayvan hangisidir? Yanlış cevaplar: Kedi, köpek Doğru cevap: Ren geyiği!
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst