Cağaloğlu Anadolu Lisesi

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
Cağaloğlu Anadolu Lisesi​

“ – CAL, Sultan Abdülmecid’in annesi Bezmiâlem Vâlide Sultan’ın isteği üzerine 21 Mart 1850 yılında, Türk eğitim tarihinin önemli çınarlarından biri olarak eğitim-öğretime başlamıştır.”
Vâlide Mektebi, daha sonraki adı ile Darülmaarif, II. Mahmut döneminde başlatılan eğitim reformlarının devamı olup Osmanlı’nın ilk “ sivil lisesi ” ünvânına sahip bir eğitim yuvasıdır.
1911-1933 yılları arasında İnas İdadisi, 1933-1983 yılları arasında Türkiye’nin ilk “ Kız Lisesi ” olarak hizmet vermiş, 1983 yılından itibaren Almanca eğitim veren “ Anadolu Lisesi ” statüsüne geçerek “ Cağaloğlu Anadolu Lisesi ” adını almıştır. 2006 yılında isminin başına “ İstanbul ” unvânını alan okul, 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren de Hazırlık + 4 yıl olmak üzere 5 yıllık eğitim veren Türkiye’nin 6 okulundan biri olmuştur.
“ – CAL’da sınıf başına düşen öğrenci sayısı 3 ile 30 arasında değişmektedir. Görev yapan öğretmen sayısı 70 olup, Almanca dersleri, Alman Bölüm Başkanlığı ( Deutschabteilung )’nın koordinasyonuyla merkezi Köln’de bulunan Bundesverwaltungsamt tarafından görevlendirilmiş 6 Alman öğretmence yürütülmektedir. Bu yetkin dil öğretimi sayesinde okulumuz öğrencileri eğitimlerinin sonunda Deutsches Sprachdiplom ( DSD ) C1 veya B1 alabilmektedir.”

Deutsches Spracdiplom C1 süresiz geçerliği olan ve Almanca’nın en yüksek seviyesini belirten, Uluslararası geçerliliğe sahip dil diploması olup, ÖSS’de herhangi bir bölüm kazanan öğrenciye Almanca eğitim veren bütün üniversitelere tekrar bir dil sınavına girmeye gerek kalmadan direk öğretime başlama hakkı tanımaktadır.
Deutsches Sprachdiplom B1 ise, yine süresiz geçerliliği olan ve Almanca’nın orta seviyesini belirten, uluslararası geçerliliğe sahip bir dil diploması olup, ÖSS’de herhangi bir bölüm kazanan öğrenciye uluslararası alanda Almanca eğitim veren bütün üniversitelerin Hazırlık sınıfına kayıt yaptırma hakkı tanımaktadır.
Ayrıca, Deutsches Spracdiplom sınavında başarılı olan öğrencilerimize, Alman hükümeti tarafından kriterleri belirlenen şartları yerine getirdikleri taktirde, eğitimlerini Almanya’da sürdürmeleri için Alman devleti tarafından yükseköğrenim bursu verilmektedir.
CAL’da Almanca’nın yanında ikinci yabancı dil olarak İngilizce eğitimi verilmektedir.CAL’da yıl içerisinde tiyatrolar sergilenmekte, geziler organize edilmekte ve haftalık olarak film gösterimleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra okulumuzda, her yıl ilk dönemin sonunda Calfest ve ikinci dönemin sonunda Jugendfest adıyla gelenekselleşmiş dönem ve yıl sonu etkinlikleri yapılır. Maddi durumu uygun olmayan öğrencilerimizin yemek, barınma, ulaşım gibi ihtiyaçları da okulumuz tarafından karşılanmaktadır.

CAL, müfredat laboratuvar okulu statüsünde yer aldığı için eğitim amaçlı tüm teknolojik araç-gerece sahiptir. Okulumuzda öğrenci ve öğretmenlerin kullanımlarına açık ADSL bağlantılı bilgisayar laboratuvarı, sözel dersler için kullanılan sosyal bilimler odası, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları, zeoloji, jeoloji ve teknoloji müzesi, felsefe odası, bünyesinde nadide eserleri barındıran geniş bir kütüphane, resim ve müzik atölyeleri, kapalı spor salonu, aletli jimnastik salonu, konferans salonu, sinevizyon salonu ve son teknoloji ses-görüntü sistemleriyle donatılmış bir sinema bulunmaktadır. Ayrıca okulumuz 80 kişi kapasiteli yatılı kız pansiyonu, 24 saat hizmet veren reviri, kantin ve yemekhanesiyle öğrencilerinin her türlü ihtiyacını karşılamaktadır. Okulumuzu kazanan erkek öğrenciler ise, İstanbul Lisesi pansiyonunda yatılı kalabilmekte ve okulun tüm imkanlarından faydalanabilmektedir.
CAL, yüksek eğitim kalitesi ve ÖSS başarısının yanı sıra sosyal, kültürel ve entelektüel kulüpleri, öğrenci meclisi, süreli yayın organı “ Yokuş Yukarı ” dergisi ile de Türkiye’nin sayılı okullarından biri olma özelliğini korur.