Bütün LYS sınavlarına girebilir mi faydası olur mu?

Ömer
Yönetici
Bütün lys sınavlarına girebilir mi faydası olur mu?

Bildiğiniz gibi 5 tane farklı alanda LYS sınavı yapılmaktadır. Bunların hepsine katılmanızda her hangi bir yasal engel yoktur. Tabiki bu sınavların her hangi birine katılabilmek için ilk yapılan YGS sınavında her hangi bir puan türünde 180 barajını geçmiş olmanız gerekiyor. Tabi bir öğrenci 3, 4 yada 5 LYS'ye de girmek istiyorsa, gelecek planını yapmamış bir öğrenci olarak değerlendirilir. Gelecek planı yapan bir öğrencinin 5 LYS'ye de katılabileceğini uzmanlar tahmin etmiyor.

Tabiki teorik olarak bütün sınavlara hazırlanarak, büyük bir başarı yeteneği ile bu 5 sınavdan da başarılı bir puan alınabilir. Ancak uzmanların tavsiyesi en fazla 2 yahut 3 LYS'ye katılım gösterilmesi yönünde.

Bu kadar kısa sürede 5 sınava birden girmek de nasıl bir tercih olabilir, orası da ayrı bir mesele olarak karşımıza çıkacaktır elbet.
lys-sinavlari.jpg
LYS sürecinde sorulara yoğunlaşma sürecinin en ideal şekilde olması ve tercih edilen alandan yüksek bir puan alabilmek için ÖSYM' de 2 farklı LYS'ye katılmayı önermektedir.

2 den fazla girilecek sınav, hiç kuşkusuz adaylar için yoğun bir stres ve beraberinde sınava hazırlık sürecinde kafayı rahat bırakmayan bir etken olacaktır.

Ayrıca hazırlık sürecinde farklı alanlara hazırlanıldığı için, farklı testlerde çözüleceği için yoğunlaşma ve ilgi sorunu da yaşabilirsiniz.

Kısacası 3 ve üstü LYS sınav başarınızı ve hedefinizi etkileyecektir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
29B
Üst