Burun piercing bakımı

deep Harbi Aktif Üye
Burun piercing bakımı, burun piercing bakımı nasıl yapılır
İdeal Bakım ve Koruma Nasıl yapılmalı

Her dövmecinin söylediği, fakat söyleyiş tarzı ve tavsiye ettiği materyallerin farklılığından kaynaklanan, bir karışıklık var gibi görünüyor. Ancak konu sizin sağlığınız olduğu için; iyi araştırıp doğru soruları sorarsanız, yeni yaptırdığınız veya yaptıracağınız dövmenize, en ideal bakım ve koruma yöntemlerini öğrenip uygulayabilirsiniz.

Dövme ve Piercing Bakımı
Yapılan işlem her ne olursa olsun, mutlaka uymamız gereken bir takım kurallar ve dikkatli olmanız gereken noktalar vardır. Bunlardan herhangi birinin atlanması veya göz ardı edilmesi; sağlığınız açısından önemli sorunlar çıkartabilir. Sağlığınızı riske etmemek için, dövme veya piercing yaptırdığımız uzman kişilerin; verdiği bakım prosedürünü uygulamak yapılacak en akıllıca iştir.

Dövme
Yapılan bölge ve modelin büyüklüğüne göre bakım; dövmeyi yaptıran kişiye göre değişir. Fakat bunun dışında standart olmuş ve göz ardı edilmemesi gereken, bakım kuralları aşağıda verilmiştir.

Dövme Yapıldıktan Sonra Göz ardı Edilmemesi Gereken Noktalar
Belirlenen sürece (ortalama 10 ila 15 gün arası), tavsiye edilen kremin, her gün en az 4 kere dövme yapılmış bölgeye masaj yapılarak yedirilmesi gerekir. Miktar olarak ise; derinize parlaklık verecek kadar kullanılması tavsiye edilir.
Dövme yapıldıktan sonra; takip eden, en az 2 hafta boyunca deniz, göl, havuz gibi bakteri ve mikrop ihtiva etmesi mümkün yerlerde yüzülmemelidir.
Kaşınması halinde kesinlikle kaşınmaması, üzerine hafifçe vurularak kaşıntının geçirilmesi veya hafif bir şekilde ıslatılarak ( kabuk atmış dövmeler için geçerlidir ) sorun çözülmelidir.
Dövmenin üzerinde oluşan kabukların yolunmaması, kabuğun kendi kendine atması beklenmelidir.
Alkol ihtiva eden krem ve vücut losyonu gibi şeyler temas ettirilmemelidir.
Dövme, yapıldıktan sonra; takip eden, en az 4 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
Dövmeyi tahriş edebilecek; dar kıyafetler giyilmemelidir.
Dövme iyileştikten sonra; tavsiye edilen kremin bir süre daha sürülmeye devam edilmesi, dövmeye parlaklık kazandıracaktır.

Piercing
Seçmiş olduğunuz piercing ve yaptırmış olduğunuz bölge itibari ile, iyileşme süresi yalnızca size özeldir. Bunun dışında aşağı yukarı iyileşme süresi ve uyulması gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.
Aşağıda belirtilmiş süreler ortalama sürelerdir ve her metabolizma farklılıklar göstereceğinden belirtilen süreler kısalabilir veya uzayabilir.

Kulak memesi 4-8 hafta
Kulak kıkırdak 2-12 hafta
Kaş 2-3 hafta
Dil 3-4 hafta
Dudak 6-12 hafta
Göbek 4-12 hafta
Bayan göğüs ucu 2-6 hafta
Erkek göğüs ucu 2-4 hafta
Bayan genital bölgeler 4-6 hafta
Erkek genital bölgeler 4-6 hafta

Piercing Yapıldıktan Sonra Göz ardı Edilmemesi Gereken Noktalar
Bakım ve temizlik için tavsiye edilen, medikal ve antibakteriyel ürünlerin düzenli bir şekilde kullanılması (biokadin,batikon,sebamed,gargara vs.)
Temizlerken ve bakım yaparken, piercingin aşağı yukarı hareket ettirilmesi gerekiyorsa; zorlamadan yapılması.
Piercinginizin takılma ihtimali olan dar kıyafetlerin giyilmemesi.
Göl ve havuz tarzı yerlerde yüzülmemesi.
Yeni yapılmış genital piercinginiz varsa; korunmadan seks yapılmaması.
Herhangi bir şekilde mikrop kapması veya apse yapması sonucunda piercingin çıkartılmaması ve tavsiye edilen bakımın tekrar edilmesi. (stüdyoya gelinmesi tavsiye edilir)
Sıklıkla piercing topunun sıkı olup olmadığının kontrol edilmesi, tavsiye edilir.

Diğer uyarılar
Kıkırdaklı bölgelere piercing yaptırılacaksa, bölgenin kulak delme tabancası yerine, olması gerektiği şekliyle yani introcat ile delinmesi gerekmektedir. Kulak delme tabancası ve ilk delimde kullanılan kulak delme küpeleri yapı olarak introcat ile karşılaştırıldığında kulağı delen küpe ucunun kalın ve ucunun çok sivri olmadığını görebilirsiniz. Burada meydana gelebilecek sorun ise, delim işlemi yapılan bölgenin alacağı darbe ile ezilip parçalanmasıdır ki iyileşmesi uzun süren burun ve kulak ( kıkırdaklı bölgeler ) intorcat ile delindiğinde daha az acıdığı ver daha kısa sürede iyileştiği gözlemlenmiştir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst