Burun damlası isimleri

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Burun damlası isimleri, Burun damlalarının isimleri

OTRIVINE Burun Spreyi

OTRIVINE
Burun Spreyi

Etken Madde(ler):
Ksilometazolin hidroklorür 1 mg/ml

Piyasa Şekilleri:
10 ml’lik püskürtmeli plastik şişelerde.

Kullanım Şekli:
Yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. Günde 3-4 defa her bir burun deliğine 1 püskürtme.

Endikasyonları:
Rinit ya da sinüzitlerin neden olduğu nazal konjesyonun giderilmesinde; soğuk algınlığında (burun tıkanıklığını gidermek ve önlemek amacı ile); paranazal sinüslerin hastalıklarında (sinüzit) salgının drenajı için; orta kulak iltihabında, nazofarinks mukozasının dekonjesyonu için yardımcı tedavi olarak ve rinoskopiyi kolaylaştırmak için kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Formüldeki maddelere karşı hassas olan hastalar kullanmamalıdır. Ayrıca diğer vazokonstriktörler gibi transfenoidal hipofizektomiden sonra kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Sempatomimetik maddelere reaksiyon gösteren hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Kronik soğuk algınlığında, sürekli olarak 4-5 günden fazla kullanılmamalıdır. Baş bölgesinde cerrahi müdahale geçiren hastalar, doktorun vereceği talimata göre kullanmalıdır. Gebelikte kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:
Duyarlılık belirtisi olarak nadiren uyku bozukluğu veya sersemliğe neden olabilir. Nadiren burunda ve boğazda yanma, lokal irritasyon, bulantı, başağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

ENFLUCİDE Burun Spreyi

ENFLUCİDE
Burun Spreyi

Piyasa Şekilleri:
10 ml’lik püskürtmeli şişelerde.

Kullanım Şekli:
Erişkin ve 12 yaşından büyük çocuklarda burun spreyini her iki burun deliğine bir defa sıkmak yeterlidir. Bu miktar 6 saate tekrarlanabilir.

Endikasyonları:
Nezle, saman nezlesi ve diğer alerjik durumlar, soğuk algınlığı ve sinüzit ile birlikte görülen burun tıkanıklıklarında kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Etken maddeye karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır. Baş düzeyinde cerrahi müdahale geçirmiş hastalarda ve glokomlu hastalarda çok dikkatli kullanılabilir.

Uyarılar:
Aşırı dozda ve uzun süreli veya çok sık kullanımda burun mukozasında iritasyon ve ayrıca sistemik yan etkiler oluşturabilir. 3 günlük kullanıma rağmen burun tıkanıklığı devam ederse, ilaç kesilmelidir. Hamilelerde vazokostrüktif etkisi nedeniyle kullanılmamalıdır. Çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:
Nadiren baş ağrısı, tansiyon yükselmesi, sinirlilik, mide bulantısı, baş dönmesi, uyuşukluk ve hafif terleme görülebilir. Yüksek miktarda uygulandığında vücut ısısında düşme, uyuşukluk, bradikardi, şoka benzer hipotansiyon ve koma hali görülebilir.

BURNİL Burun Damlası

Etken Madde(ler):
Tetrahidrozolin HCl 1 mg/ml

Piyasa Şekilleri:
15 ml’lik damlalıklı şişelerde.

Kullanım Şekli:
Günlük doz 1-3×2-3 damladır.

Endikasyonları:
Nezle, soğuk algınlığı, rinit, allerjik rinit, saman nezlesi, sinüzit, nazal mukoza konjestiyonu, burun tıkanıklıkları, burun kaşıntıları ve kızarıklıklarıyla burun şişliğinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Gebelerde, etken maddeye aşırı duyarlılığı olanlarda, kronik rinit, kardiyovasküler bozukluklar ve glokomda kontrendikedir. Pediyatrik formlar 2 yaşından küçük çocuklarda, normal formlar 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:
Lokal irritasyon, uykusuzluk, baş ağrısı, terleme, çarpıntı, rebound konjestiyon ve titreme gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
MAO inhibitörü ve trisiklik depresanlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst