Boyadan sabit disk olur mu?

Ilean07 RoCkRaLiChE
Üniforma boyamak için kullanılan boya, bilgisayarların veri depolama aygıtlarında kullanılabilir mi?

Geleceğin teknolojisini oluşturma yolunda atılan adımların çılgınlığı artık şaşırtmaz oldu. Son bomba da Paris Üniversitesi araştırmacılarından geldi. TRT 2’de Bob Ross’un tablolarını yaparken kullandığını duyduğumuz Prusya Mavisi’nin meğer ne maharetleri varmış. İddiaya göre eski Prusya devletinin askeri üniformasında kullanılmasından dolayı adı Prusya Mavisi kalan bir boyanın içindeki maddeler ayrıştırılarak manyetikleştirilebiliyor.

PEKİ NE İŞE YARAR?
Bu manyetikleşme boyanın ısı ve ışıkla yön değiştirebilen bir devre anahtarı görevi görmesini sağlıyor. Paris Üniversitesi araştırmacılarına göre bu tip maddeler ikili (binary) kodları ezberleyebilir ve gelecekte depolama aygıtlarında hafıza parçacıkları olarak kullanılabilir. Bunun mümkün olması için elbette daha araştırılması ve geliştirilmesi lazım ancak yine de heyecan verici bir teknoloji olduğu kesin.

TAM OLARAK NASIL YAPILIYOR?
Araştırmacılar önce boyanın içindeki demir atomlarının bir kısmını kobalt atomlarıyla değiştiriyorlar, daha sonra oluşturdukları bu yeni maddeye -150°C'de kırmızı ışık uyguluyorlar. Bu işlemin ardından madde manyetik özellik kazanmış oluyor ve değişim sabit kalıyor. Ancak maddeye ısı verildiğinde manyetik özellik kayboluyor ve devre kapalı hale geliyor. Araştırmacılar bu değişime demir ve kobalt atomları arasında hareket eden elektronların neden olduğunu tahmin ediyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
19B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst