Borcu olan kurban kesebilir mi?

Fatihan Üye
Borcu olana kurban vacip midir? Borçlu kimseye kurban düşer mi?

Bildiğiniz gibi kurban vacip bir ibadettir. Maddi yönden imkanı olan herkesin kesmesi gerekir. Borçlu ve dar gelirli kimseler bu sebepten ötürü kurban kesmek zorunda değillerdir. Kurban kesmek dinen zengin olarak kabul edilen kişilere vaciptir. Aile içerisinde kurban kesmeye durumu yeten kişinin kurban kesmesi kafidir. Aile adına kurbanın parasını verecek kişi, erkek veya kadın fark etmez.

Kurban kesmek dinen zengin sayılan kişilerin üzerine vaciptir demiştik. Elbette bunun bir ölçüsü var. Buna göre;

Zaruri ihtiyaçlarından fazla olmak şartıyla, 85 gram altına veya 595 gram veyahut bu miktara karşılık gelen nakit paraya sahip herkes dinen zengin sayılırlar.

Zekatta nisabın üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranır, ancak kurbanda böyle bir şart yoktur. Kurban vakti geldiğinde belirtilen miktarda malı olan kişiye kurban vaciptir.

Borçlu olan bir kimse, borcunu ödedikten sonra, zaruri ihtiyaçlarını da karşılayabiliyor ve cebinde nisap miktarı kadar (85 gram altın) bir meblağ malı kalıyorsa, o kişiye de kurban kesmek vaciptir. Bunun dışında borcu olup, hakikaten zor durumda olanlar hariç.

Zaruri ihtiyaçtan kasıt ise; oturulan ev, evde kullanılan eşyalar, binek vasıtası, iş için kullanılan malzemeler ve âletler, kışlık ve yazlık elbiseler, bir aylık veyahut başka bir görüşe göre bir senelik yiyecek ve içecek gibi erzak.

Hülasa! Nisap miktarı kadar malınız varsa ve yukarıda belirtilen zaruri ihtiyaçları karşıladıktan sonra, kurban kesmeye yetecek paranız/malınız varsa kurban kesmelisiniz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst