Böbrek Yetmezliği Belirtileri

naif
Moderatör
Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir? böbrek yetmezliğinin belirtileri, Böbrek Yetmezliği Nedir?

Kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisi "Polidipsi" (çok su içme) "Poliüri" (çok idrar çıkarma) ve "Noktüri" (gece idrara çıkma) biçiminde olabilir. Halsizük, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık, özellikle sabah saatlerinde ortaya çıkan mide bulantısı, kusma, uykusuzluk, hafif bir nefes darlığı, ağızda kötü bir tad, inatçı hıçkırıklar, solukluk, göz fırlaklığı (egzoftalmi), görme bozuklukları, bilinç bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Kronik böbrek yetmezliğinin kendisi, kalp yetmezliği yaratan bir etken olmamakla birlikte, kronik böbrek yetmezliği vakalarında yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve kalp yetmezliğine oldukça sık rastlanmaktadır. Hastalarda öâem gelişebilmektedir.

Bunun nedeni daha çok kalp yetmezliğidir ya da kan proteinlerinin azalmasıdır (hipoprotei-nemi) ya da her ikisidir. Kalp yetmezliğine bağlı olarak akciğerlerde ödem gelişmekte, bu da nefes darlığına (dispne) neden olabilmektedir.

Kronik böbrek yetmezliğinin bir döneminde kesinlikle yüksek tansiyon (hipertansiyon) gelişir. Böbrek yetmezliğinin ağırlaşmasıyla birlikte, vücutta daha fazla tuz tutuluyor olması yüksek tansiyon yaratan asıl etkendir. Eğer hasta baş ağrıları, kalp yetmezliği ve gözde de yüksek tansiyona bağlı retina bozuklukları gelişmişse , yüksek tansiyonun tedavi edilmesi gerekmektedir. Kronik böbrek yetmezliğinde anemi (alyuvarlarda sayıca azalma) hemen hemen kuraldır.

Böbrek yetmezliği ikiye ayrılır,Akut böbrek yetmezliği ve Kronik böbrek yetmezliği

Kilo kaybı;
Kusma;
Keyifsizlik;
Başağrısi;
idrara çıkmada azalma;
Bitkinlik;
Zihin bulanıklığı;
Kas seyirmeleri ve kramplar;
Gastrointestinal kanama;
Ciltte sarımsı kahverengi sertlikler;
Kaşınma.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?
Böbrek yetmezliği durumunda vücutta ilk olarak sodyum birikmeye başlar. Sodyumun çok fazla birikmesi durumunda ise tansiyon yüksekliği ve kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Böbrek Yetmezliği Nasıl Anlaşılır?
Böbrek Yetmezliği oldukça ağır ilerleyen bir hastalıktır. Erken dönemlerde hastalık hiç bir belirti vermez. Sağlıklı her insanda biri sağ biri de sol tarafta olmak üzere iki böbrek bulunur.

Böbrek Yetmezliği Neden Olur?
Böbrek yetmezliği vakalarında son yıllarda yaşanan artış gözleri yeniden bu hastalığa çevirdi. Peki Böbrek Yetmezliği Neden Olur? Böbrek yetmezliği akut böbrek yetmezliği
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst