Böbrek hastaları psikolojik sorunlar yaşayabilir

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
diyaliz.jpg

Böbrek yetmezliği; hem diyaliz hem de nakil sürecinde hastaların birçok psikolojik sorun yaşamasına neden olabiliyor.

Diyaliz nedeniyle işini, okulunu, sosyal çevresini kaybeden hastalar bu sıkıntılarla baş etmekte zorlanıyor. Böbrek nakli olan hastalar ise kavuştukları bağımsız hayata ilk bir yıl uyum zorluğu yaşayabiliyor.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi'nden Klinik Psikolog Zeren Okçuoğlu Kadıoğlu, diyaliz hastalarının, nakil olanların ve hasta yakınlarının; gerektiği zaman psikolojik destek almaktan çekinmemeleri gerektiğini söylüyor. Nakil konusunda bilgili olmak, diyaliz sürecinde uğraşlar edinmek, aileden destek almak ya da nakil sonrası sosyalleşmek gibi alınacak bazı önlemler bu süreci daha kolay atlatmada yardımcı olabiliyor.

Türkiye'de 60 binden fazla diyaliz hastası var. Bu hastaların binlercesi kendileri için sağlıklı hayatın anahtarı olan böbrek naklini umutla bekliyor. Psikolog Zeren Okçuoğlu Kadıoğlu hastalara şu önerilerde bulundu: "Diyaliz hastaları maddi ve mesleki kayıplar yaşayabiliyor. Mesleklerini bırakmış da olsalar hâlâ işe yarıyor olduklarını görmek için bazı uğraşlar edinmek, arkadaş ve aile çevresinden uzaklaşmamak hayattan kopmamalarına yardımcı olacaktır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
12B
Üst