Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler - Biyomedikal Nedir ?
Biyomedikal cihaz teknolojisi programının amacı, tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajı, kullanımı, bakın ve onarımları alanında çalışacak ara elemanları yetiştirmektir. Biyomedikal cihaz teknolojisi programına girmek isteyenlerin fen bilimlerine ve özellikle fiziğe ilgi duymaları, şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri algılama yeteneğine sahip, insanlara yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.

Programın Amacı: Biyomedikal cihaz teknolojisi programının amacı, tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajı, kullanımı, bakım ve onarımı alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Biyomedikal cihaz teknolojisi programında matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri, elektrik devreleri, biyofizik, biyokimya, biyomedikal teknoloji, fizyoloji, genel tıp cihazları ve X-Ray cihazları gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler:Biyomedikal cihaz teknolojisi programına girmek isteyenlerin temel bilimlere ve özellikle fiziğe ilgi duymaları, şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri algılama yeteneğine sahip, insanlara yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Biyomedikal cihaz teknolojisi programını bitirenlere "Biyomedikal Cihaz Teknikeri" ünvanı verilir. Biyomedikal cihaz teknikeri, tıpta ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazları, şemalarına uygun olarak yerlerine monte eder, sürekli bakımını yapar, arıza olunca yerini saptar ve onarır.

Çalışma Alanları:Biyomedikal cihaz teknikerleri, resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde ve laboratuvarlarda görev alabilirler.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

BAŞKENT - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
FIRAT - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
MARMARA - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
DOKUZ EYLÜL - İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU
AKDENİZ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
ERCİYES - HALİL BAYRAKTAR SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

KARADENİZ TEKNİK - TRABZON MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİANTEP - GAZİANTEP MESLEK YÜKSEKOKULU
FATİH - SAĞLIK BİLİMLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
AFYON KOCATEPE - ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
BAŞKENT - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
KADİR HAS - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ - KÖSEKÖY MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst