Bir sabit diski veya bölümü NTFS biçimine dönüştürme

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
Bir sabit diski veya bölümü NTFS biçimine dönüştürme

NTFS dosya sistemi sabit diskler bölümler veya birimler üzerindeki veriler için Windows'un önceki sürümlerinde kullanılan FAT dosya sisteminden daha iyi performans ve güvenlik sağlar. Bilgisayarınızda daha önceki FAT16 veya FAT32 dosya sistemini kullanan bir bölüm varsa dönüştür komutunu kullanarak bu bölümü NTFS'ye dönüştürebilirsiniz. NTFS'ye dönüştürme işlemi bölüm üzerindeki verileri etkilemez.
Notlar

- Bir bölümü NTFS'ye dönüştürdükten sonra geri dönüştüremezsiniz. Bölüm üzerinde yeniden FAT dosya sistemini kullanmak isterseniz bölümü yeniden biçimlendirmeniz gerekir ve bu işlem tüm verileri siler.

- Windows'un önceki bazı sürümleri yerel NTFS bölümleri üzerindeki verileri okuyamaz. Bilgisayardaki bir bölüme erişmek için Windows'un daha önceki bir sürümünü kullanmanız gerekiyorsa dönüştürme işlemini gerçekleştirmeyin.

- Dönüştürme sırasında bozulma veya veri kaybı ihtimali en az seviyede olsa da başlamadan önce bölüm üzerindeki tüm verileri yedeklemelisiniz.

- Dönüştürülecek bölüm veya mantıksal sürücü üzerinde çalışan tüm açık programları kapatın.

- Başlat düğmesini tıklatın Tüm Programlar'ı Donatılar'ı tıklatın Komut İstemi'ni sağ tıklatın ve ardından Yönetici olarak çalıştır'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse parolayı yazın veya onay verin.

- Komut İstemi penceresine convert sürücü_harfi: /fs:ntfs yazın ve ardından ENTER'a basın; burada sürücü_harfi dönüştürmek istediğiniz sürücünün harfidir. Örneğin convert E: /fs:ntfs E sürücüsünü NTFS biçimine dönüştürecektir.

- Dönüştürmek istediğiniz birimin adını yazın ve ardından ENTER'a basın. Kullanılabilir birimleri görüntülemek için Başlat düğmesini ve ardından Bilgisayar'ı tıklayın. Birimler Sabit Disk Sürücüleri'nin altında listelenenir.

Dönüştürdüğünüz bölüm sistem dosyaları içeriyorsa (bu durum sabit diskinizin tamamını biçimlendiriyorsanız söz konusudur) dönüştürme işleminin gerçekleşmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Diskiniz neredeyse doluysa dönüştürme işlemi başarılı olmayabilir. Bir hata alıyorsanız disk alanı açmak için gereksiz dosyaları silmeyi veya dosyaları başka bir konuma yedeklemeyi deneyin.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
46B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst