Bilgisayarınızı da yaza hazırlayın!

Ömer
Yönetici
İster laptop ister masaüstü...Aşırı sıcaklık bilgisayarın en büyük düşmanı. Okuyun, önleminizi alın!

İster laptop’a ister masaüstü PC’ye sahip olun, bilgisayarların en büyük düşmanı olan aşırı sıcaklığa karşı önleminizi mutlaka almalısınız. Eğer bilgisayarınızın yaklaşan yaz sıcakları nedeniyle bir anda alevler içinde kalmasını istemiyorsanız, birkaç temel kurala dikkat etmeniz şart.

Önce laptop’lar: Güneşten koruyun

Laptop'u direk güneş ışında kullanmayınız… En iyisi gölgeli bir yer bulun. Ekranı daha iyi görürsünüz ve siyah kısımlar gereksiz yere ısınmaz. Gölgeli bir yer bulamıyorsanız, laptop'unuzu bir gazete ile örtebilirsiniz.

Laptop'u kullanmadığınız zamanda gölgeli bir yerde durmasına dikkat edin.

Laptop'unuz asla arabada unutmayın – arabada hava aşırı ısınır. Birkaç saat güneşe maruz kalmış bir arabada oturmuş bir kişi sadece armatürlerin ısınmadığını çok iyi bilir. En iyisi bir bavula koymak çünkü bavulun içindeki hava arabanın içindekinden biraz daha serindir.

Laptop'un fanları sıcak bir çevre ısısında çalışmıyorsa ekstra bir soğutucu daha serin bir çalışma sağlar. Laptop kolayca soğutucunun üzerine yerleştirilir. Bu tip soğutucular ve padler üretici tarafından veya Revoltec, Thermaltake ve Pearl gibi firmalardan 20 ila 50 Euro arasında bir fiyatla sağlanabilir. Tabi bu soğutucularla Laptop'unuz daha sessiz çalışmayacak.

Sıradan ama etkili: Laptop'unuzla sıcakta batarya modunda çalışın. Neden mi? Çünkü modern laptop'lar işlemci ve ekran kartı yongalarını batarya modunda daha düşük frekansta çalıştırırlar. Bu yüzden daha az ısı açığa çıkar.

Yüksek sıcakta batarya çok daha hızlı eskir. Bu yüzden yedek bataryanızın güneş maruz kalmamasına dikkat edin.

Bir laptop için de geçerli: havalandırmaları asla kapamayın. Eğer laptop bir masa üzerinde veya iki tahta pervazın üzerinde duruyorsa taze hava akımı daha rahat gerçekleşir.

Laptop fanlarını temizleyin. Düzenli temizlenen fanlar ısınmalardan daha az etkilenir: fanları laptop'un alt tarafındaki ızgaralardan tanıyabilirsiniz. Laptop'un vidalarını sökerek kapağını açın ve bir hava basıncı pompası yardımıyla ya da ağzınızla tozu üfleyerek uzaklaştırın. Dikkat: Her zaman fanın çalıştığı yöne doğru üfleyin yani arkaya doğru. Eğer yanlış yöne üflerseniz sadece tozu daha da çok dağıtmış olursunuz. Hava basıncına alternatif olarak toz fırçası da kullanabilirsiniz.

Ofis veya elektrik tasarrufu yapan enerji düzenini seçin. Bu tip ayarları laptop üreticileri tek bir tuşla yapmanıza imkan verirler. Böylece kaynak kullanımı daha az olur ve dolayısıyla sıcaklık probleminden de kurtulmuş olursunuz.

Sıra masaüstü PC’nizde: Fanlar için hava

Kapatılmış fanlar: PC'nizi duvara yapıştırmayın veya masanızın ayağına yakın bir yere koymayın. Önden ve arkadan 50 cm.lik boşluk bırakın. Ancak böyle hava cereyanı gerçekleşir ve sıcak hava uzaklaştırılır. Esas itibari ile PC'nizin hiçbir fanı kapalı olmamalı. Fanların yerini ızgaralardan anlayabilirsiniz.

PC'nizin ön tarafını kapatmayın veya önüne bir nesne koymayın: Sadece PC'nizin arka tarafı değil ön tarafı da boş olmalı ve kitap yığınları ya da CD'ler tarafından kapatılmış olmamalı. Ön kısımdaki kapağın arkasında genellikle PC'nize soğuk hava girişini sağlayan gizlenmiş açıklıklar bulunur. Eğer buraya CD'ler veya kitaplar koyarsanız hava dolaşımı engellenmiş olur ve sıcaklık artışı gerçekleşir.

PC'lerini asla direk güneş ışığına maruz bırakmayın! Bizler güneş kremleri ile korunabiliriz ama en iyi PC fanı bile böyle bir durumda sınırlarına ulaşır. Yani en iyisi panjurları aşağı indirmek.

Yaz veya kış fark etmez: PC'nizin yanına TFT, ikinci bir PC, su ısıtıcı, lamba ve monitör gibi farklı ısı kaynakları koymayın. Özellikle CRT monitörler etrafına büyük miktarda ısı verirler.

Kapakların tamamen kapalı olmasına dikkat edin. Açık kalmış kapaklar hava akımını engeller ve fanın performansını düşürürler.

Düzenli olmayan bir PC içi de yüksek ısı ölümüne yol açabilir. En fazla kablolar hava dolaşımını engeller. Kablo birleştiriciler ile PC içindeki düzeni maksimize edin ve fanların performansını arttırın. Mesela yuvarlatılmış IDE kabloları satın alın – geniş kablolara nazaran hava dolaşımını daha az etkilerler. Ayrıca yanlış takılma ihtimalleri daha azdır.

Özellikle işlemci fanları durduğunda bunu hemen fark edersiniz. Eğer BIOS sizi uyarmazsa işlemciniz kısa bir süre içerisinde yanar ve PC'niz size veda eder – büyük zarar! Bu yüzden tüm fanları düzenli olarak kontrol edin. Genellikle sonu gelmiş olan fanlar kendilerini belli eder: Eğer PC'niz bilyeli yatak gibi ses çıkarmaya başlarsa kulağınız keskin olmalı. Fanlı başka parçalarda mesela ekran kartında donanım , çalışmayan bir fan ile de hala görevini yerine getirebilir.

Biraz garip gelebilir ama düzenli bir toz alma işlemi de PC'nize çok iyi gelebilir. Bilgisayarınızdaki tüm fanları düzenli olarak üfleyerek temizleyin. Bu iş için en uygun olanı bir toz fırçasıdır. Elektrik süpürgelerinde dikkatli olun: Jumper'ları da büyük bir zevkle çekerler.

Sürücüler çok fazla sıcak hava üretirler. Bu yüzden sürücüleri yerleştirirken arada mesafe bırakmaya özen gösterin.

Sabit disklerde mümkün olduğunca birbirinden ayrı bir şekilde takılmış olmalı. Devamlı çalışma anında sabit diskler için ekstra bir soğutma gereklidir. Yüzeyleri soğutan veya sabit disklerin arasına monte edilebilen soğutucular bu iş için en iyi çözümü sunarlar.

Çok yüksek ısı yayan grafik kartı gibi donanımların iki PCI slotu arasına sıkışmamasına dikkat edin. İki kart arasında en azından bir slot boş bırakın ki sıcak olan kartlara üstten ve alttan yeterli hava gelebilsin.

PC'nizi mümkün mertebe sürekli çalışır halde bırakmayın, özellikle de o anda PC'nizi kullanmıyorsanız. Ufak aralarda bile PC'nizi kapatmalısınız. Bu iş için Windows'un uyku modunu kullanabilirsiniz. XP'nin uyku modu bilgisayarınızı ufak bir öğle uykusuna yatırır. Bir klik ile saniyeler içinde yeniden PC'nizi uyandırabilirsiniz.

Athlon64 gibi modern işlemciler elektrikten tasarruf için oluşturulmuş özel bir moda sahiptirler. Bu sadece laptoplar için ilgi çekici olmayabilir çünkü yan etki olarak PC'nizin sıcaklığı da düşer. Bu yüzden yüksek sıcaklıklarda BIOS' tan elektrikten tasarruf modunu etkinleştirin.

Motherboard Monitor veya CPUCool gibi araçlar PC'nizin sıcaklığını size bildirebilir. Bir sıcaklık veya fan alarmı ile PC'niz otomatik olarak kapatılabilir ya da bekleme moduna geçirilebilir. Sürekli çalışan PC'ler için ideal: İsterseniz değerlendirmeli bir mail de size yollanabilir.

Ucuz bilgisayarlarda genellikle kalitesiz fanı olan güç kaynakları bulunur. PC'nizin soğutma kapasitesini güç kaynağının tamamını veya sadece fanını değiştirerek arttırabilirsiniz. Yüksek performanslı markalı ürünleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Avantajı: Markalı fanlar çok hızlı dönmelerine rağmen kaliteli rulmanları sayesinde fark edilir biçimde daha sessizdirler. Böyle bir sistem ile PC'niz bin yıllık bir yaz dönemini bile rahatlıkla atlatabilir. En önemli avantaj: Birden fazla aleti bağlayabilir ve birçok fandan ve dolayısıyla da ses kaynağından kurtulmuş olursunuz. Aktif radyatörlü su soğutmaları da aslında tamamen sesiz değildir ama en azından büyük ve sessiz bir fan gerekli tüm soğutmayı sağlayabilir.

Hürriyet
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst