Bilgisayarın dili nasıl değiştirilir

naif
Moderatör
Bilgisayarın dili nasıl değiştirilir

Bazen öyle bir hal oluyor ki Windows DVD'sini bulamıyoruz. İnternetten veya arkadaşlardan DVD istediğimizde başka dilde hazırlanmış bir Windows CD'si elimize geçiyor olabilir.

Hepimizin başına gelebilecek bir olay bu. Örneğin İngilizce Windows 8 kurduk, nasıl Türkçe'ye çeviririz konusunda fikrimiz yok. O halde bu konuyu okumanızda yarar var demektir.

Öncelikle Desktop'da (Masaüstü) bulunan Control Panel'e (Denetim Masası) gidin. Control Panel'de bir çok öğe göreceksiniz burdan "Language" öğesine tıklayın.

dil-degistirme-1.png

Görüldüğü gibi sadece İngilizce dili var. "Add a Language" tuşuna tıklayın.

dil-degistirme-2.png

Aşağılara inerek Türkçe'yi bulup seçin ve sonra "Add" tuşuna basın.

dil-degistirme-3.png

Bir süre bekleyebilirsiniz, internetten Türkçe dil paketini indirecektir. İndirdikten sonra aynen resimdeki gibi görünmesi gerekir.

Hemen Türkçe'nin sağındaki Options'a tıklayın.

dil-degistirme-4.png

Evet şimdi "Make this the primary language" tuşuna basarak ve oturumu yeniden başlatarak Türkçe dilini varsayılan birincil dil yapacağız.

dil-degistirme-5.png

Log off now diyerek oturumu yeniden açıyoruz. Ve oturum yeniden açılınca dilimiz Türkçe oluyor.

dil-degistirme-6.png

Şimdi tek bir sorun kaldı, o da tarih ve saatin Amerikan standartlarına göre olması. Denetim Masası'na gidiyoruz ve Bölge öğresine tıklıyoruz. Yukarıda görüldüğü gibi Türkçe'yi seçip Tamam dedikten sonra sanki Windows'u Türkçe Dvd'den kurmuş gibi olacak.

Soru ve sorunlarınızı yazabilirsiniz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Üst