Beyaz Cüce Nedir

Ömer
Yönetici
Bir yıldızın ışık saçabilmesi için, içinde bulunan hidrojen gazının helyum atomlarına dönüşmesi gerekir. İki hidrojen gazı birleşerek; bir helyum atomunu oluştururlar ve bu sırada ışık yayarlar. Yıldızlar, ışık saçmak için kullandıkları yakıtları biterken ölmeye yaklaşırlar ve hacimleri büyümeye başlar. Helyum yakıt olarak kullanılamadığı için yıldızın çekirdeğine toplanmaktadır. Yıldızın dışındaki kabuk kısmında ise geriye kalan hidrojenler yanmaya devam eder. Kabuk fazla ısındığı için yıldız genişlemeye başlar ve yarı çapı 100 kat artan bir yıldız artık "kırmızı dev" adını almıştır.

Yıldızını yüzeyi genişledikçe ısısı da düşmektedir. Kırmızı dev haline gelmiş bir yıldız, içe doğru çökmeye başlar ve helyum daha da sıkışarak 100 milyon derece Kelvin sıcaklığı ortaya çıkar. Bu sıcaklıkta, çekirdekteki helyumlar birleşerek karbon atomlarına dönüşürler. Helyum bu ısıda çok şiddetli yanmaktadır ve yıldızın rengi kırmızıya dönüşmektedir. Yıldızın yaydığı ışık, bin Güneş'e eş değer hale geldiğinde, yıldız artık "kırmızı süper dev" haline gelmiş demektir. Kırmızı süper dev sahip olduğu yüksek enerji sebebiyle çok kararsız bir haldedir. Bir patlama ile dış katmanları uzaya dağılır. Geriye yıldızın orijinal kütlesinin %10'u kadar olan ve beyaz cüce adı verilen karbonlardan oluşan bir çekirdek kalmaktadır.

Beyaz cücenin kütlesi artıkça boyutları küçülmektedir. Beyaz cüceler yaklaşık 10 milyar yılda bütün enerjilerini uzaya yayarak siyah cüce haline dönüşürler. Isısı ve ışık yayma gücü çok az olan ve büyüklüğü dünya kadar olan siyah cüceler, karanlık maddeye dahil edilmektedir.

beyaz cuce.jpg
Hubble teleskobuyla çekilmiş Sirius A ve Sirius B resimleri. Beyaz cüce olan Sirius B, çok daha parlak olan Sirius A'nın sol altında sönük bir nokta olarak görünmektedir.

Kaynak olarak harbiforum.net gösterilmelidir, çevirmenlere yazdırılmış özgün bir yazıdır..
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Üst