Beta Mikrobu Nedir

deep Harbi Aktif Üye
Beta Mikrobu Belirtileri, Beta Bakterisi Nedir, Beta Mikrobu tedavisi

Çocuklar için dondurma sezonu açıldı. Ancak uzmanlar uyarıyor; "Boğaz ağrısının sebebi dondurma değil, Beta mikrobu olabilir!"

Hava sıcaklığının değişken olduğu bahar aylarında artan Beta, dondurma mevsimi de dediğimiz yaz aylarında ise pik yapıyor. Bu nedenle çocuklarınızın boğaz ağrısını önemseyin ve mutlaka bir doktora götürün! İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Türkmen, özellikle çocuklarda görülen ve boğaz ağrısıyla belirti veren beta bakterisiyle ilgili şu bilgileri verdi ve ailelere uyarılarda bulundu:

VİRÜS DEĞİL BAKTERİ:
Halk arasında Beta mikrobu olan bilinen A gurubu Beta Hemolitik Streptokok, genellikle 5 ila 15 yaş arası nüfusta görülen bakteriyel bir enfeksiyondur. Yaygın kanının aksine Beta bir virüs değil bakteridir. Boğazda iltihaplanma yapan bir çeşit bakteri olan Beta mikrobu; boğaz ağrısı şeklinde başlar ve dikkate alınmazsa kalp romatizması, artrit (eklem romatizması) ve nefrit (böbrek iltihabı) gibi kalıcı birçok hastalığa neden olabilir.

ÇOCUKLARI SEVİYOR:
Beta mikrobu, toplumun azımsanmayacak kadar büyük bir kesiminde herhangi bir şikâyete sebep olmadan bulunur ve bu kişilere taşıyıcı denir. Taşıyıcılık belli sürelerle herkeste olabilir.

HAVA YOLUYLA BULAŞIYOR:
Beta mikrobu kişiden kişiye hava teneffüsü ve damlacık yoluyla bulaşır. Enfeksiyon kapmış kişilerin sağlıklı bireylere bir metreden daha fazla yaklaşması durumunda; bu mikrop öksürük ya da salya yoluyla bulaşabilir.

BEYAZ BADEMCİĞE DİKKAT:
Halsizlik, üşüme, ateş, boğaz ağrısı gibi belirtiler veren Beta enfeksiyonunda, hastalarda bademcikler üzerinde beyaz bir zar oluşur. Hekimler hastaları muayene ederken, bademciklerin üzerindeki bu beyaz zarı görünce Beta mikrobundan şüphelenir. Bu nedenle de hastadan boğaz kültürü alınır.

TEDAVİ EDİLMELİ:
Beta mikrobunda muhakkak tedavi edilmelidir. Beta mikrobu penisiline karşı çok hassastır ve tedavide penisilin ve penisilin türevi antibiyotikler kullanılır. Penisilin tedavisinin en az 1 hafta ila 10 gün arası bir sürede verilmesi gerekiyor.

KRONİKLEŞMEDEN ÖNLEM ALIN:
Beta mikrobu, imnun sistemi güçlü olan kişiler tarafından yok edilebilir. Ancak bağışıklık sisteminde zayıflık olan kişilerde; mikrop, bademciğin içine veya insanların burnuna yerleşir ve bu da mikrobun sürekli yayılmasına neden olur. Kronik iltihapların kesin tedavisi bademciklerin alınmasıdır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst