Bel ve karındaki yağlar nasıl eritilir

deep Harbi Aktif Üye
Bel ve karın yağları nasıl eritilir

Bel ve karın bölgemizde artan yağlanmalar, hepimizin büyük derdi! Peki, kilo alımı ne zaman tehlike oluşturmaya başlıyor ve özellikle bu çevredeki yağlar nasıl eritiliyor?

İşte tüm bunların cevabını Diyetisyen ve Kaliteli Yaşam Koçu Haluk Saçaklı veriyor.

Bacak, kol ve diğer uzuvlardaki yağlanma, bel-karın bölgelerindeki yağlanma kadar tehlikeli değildir.

Karın bölgesinde biriken yağlar, bazen organların çevresinde bazen karnın arka bölümünde ya da cilt altında yoğunlaşıyor.
Erkeklerde (Göbek çevresi): En geniş bölgeden ölçülecek.
70 -93 cm: Normal 94 -101 cm: Risk 102 cm ve üzeri: Yüksek riskli

Kadınlarda (Bel çevresi): En dar bölgeden ölçülecek.
60 – 79 cm: Normal 80 – 87 cm: Risk 88 cm ve üzeri: Yüksek riskli

Bu Yağları Nasıl Eriteceğiz?

1- Haftada 3 ya da 5 kez, 30 – 60 dakikalık tempolu yürüyüş ile karın bölgesinde birikmiş olan yağları yakmaya başlarsınız.

2- Yürüyüşlerin dışında haftada 2 ya da 3 sıklıkla 10’ar dakikadan toplam 20 veya 30 dakikalık bölgesel direnç çalışmaları ile karın bölgesinde bulunan yağların daha hızlı yanmasını sağlarken diğer taraftan da karın kaslarını güçlendirerek bölgenin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

3- Egzersizi sevmiyorsanız: Her sabah uyandığınızda camınızı açın temiz bir havada 30 kere karnınızı şişirerek derin bir nefes alın, 2-3 sn. burundan aldığınız bu nefesi tutun, sonra yavaşça burun ya da ağızdan, soluduğunuz nefesi bırakın.

Aynı uygulamayı akşam yatmadan öncede 30 kere tekrarlayın. Masa başında ofis ortamındaysanız arkanıza yaslanmadan karnınızı içeri çekin, göğsünüzü öne doğru bırakın, oturabildiğiniz kadar her gün bu pozisyonda çalışın.

4 – Alkol ve tatlı tüketimini sınırlayın. Aşırı yağlı yiyeceklerden sakının. Özellikle gece atıştırmaları ve akşam yemeğinden sonra tüketeceğiniz tatlıların belinizde birikeceğini de unutmayın. Biradan uzak kalın.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Üst