Bedelli askerlik şartları

Ömer
Yönetici
Bedelli askerlik şartları, bedelli koşulları nelerdir

Bedelli aserlik yaşı 30, ilk 15 bin peşin geri kalan 15 bin 6 ay taksitle toplam 30 bin tl ve 21 gün temel askerlik yapılmayacak.

Bedelliden elde edilecek gelir şehit yakınlarına ve gazilere verilecek.

Dövizli askerlikte yaş sınırı kalktı, bedel 10 bin euro. 21 gün temel askerlik eğitimi yok.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik ile ilgili merakla beklenen açıklamayı yaptı. Erdoğan'ın açıklamasına göre bedelli askerlikte yaş sınırı 30, fiyatı ise 30 bin TL. Erdoğan, bedelli ile ilgili; "Her ne sebeple olursa olsun, 30 yaşından gün almış olanlar bedelli askerliği almaya hak kazanacaklar. Kanun resmi gazetede yayınlandığı gün 6 ay içinde 30 bin TL parayı başvuru sırasında, yarısını ise başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde ödemek suretiyle askerliğini yapmış sayılacaklar. 21 gün temel eğitime de katılmayacaklar" dedi. Erdoğan bedelli askerlik ile ilgili şunları söyledi:

Bedelli 9 yıl boyunca gündemimizde oldu. Bu konuda şartların oluşmasını gözledik. Ve bunun ilgili kurumlarla istişaresini yaptık. Sürekli olarak Genelkurmayla görüştük. Asker sayımızı dikkate aldık. Bu tasarıyı hazırlamamız uzun bir çalışmasının neticesidir. Yaptırdığımız anketler ve yoklamalar bedelli için uygun şartların olduğunu göstermiştir. Biz de adımımızı bugün attık. Anayasamızın 72. maddesi vatan hizmetinin her vatandaşın hakkı ve ödevi olduğunu belirtiyor. İlgili başka kanunda da bu görevin bedelli olarak yapılabileceği yönünde. Bedelli daha önce 3 kez uygulandı. Birinci bedellide ama kaçak sayısının engellenmesidir. Bir başka bedelli depremin izlerini silmek için, ekonomi için yapılmıştı. Biz de asker kaçaklarını azaltmak için bedelli çıkarıyoruz. Ayrıca bedelli parası ile çok sayıda sosyal işleri başarmayı hedefliyoruz.

Bedelliden elde edilecek gelirleri şehit ve gazi aileleriyle, emniyet güçleri ve onların yakınlarına gidecek şekilde onlara aktarıyoruz. Hatta milli bütçeden özürlülere ayırdığımız rakamı da artık bu fona ayırmak suretiyle burayı daha da güçlendiriyoruz. Öngördüğümüz yaş sınırı ile zafiyet oluşmasına asla izin vermiyoruz. TSK'nın ihtiyaç duyduğu er ve erbaş sayısını dikkate alıyoruz.

Yurtdışında yaşayıp dövizle askerlik hakkından faydalananlar da 21 gün askerlik eğitim alıyorlardı. Yeni tasarıyla dövizli askerlik hakkını 38 yaş sınırı gözetilmeksizin 10 bin avro bedelle askere gitmeden hallediyoruz.

Geliyorum bedelli askerliğe. Her ne sebeple olursa olsun, 30 yaşından gün almış olanlar bedelli askerliği almaya hak kazanacaklar. Kanın resmi gazetede yayınlandığı gün 6 ay için 30 bin TL parayı yarısını başvuru sırasında, yarısını ise başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde ödemek suretiyle askerliğini yapmış sayılacaklar. 21 gün temel eğitime de katılmayacaklar.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst