Bebeğinizi böyle de mutlu edebilirsiniz!

SYSTEM Üye
Bebeğinizi böyle de mutlu edebilirsiniz!
Hamileyken de bebeğinizi mutlu etmek için yapabileceğiniz pek çok şey olduğunu biliyor muydunuz?


Unutmayın, bebeğinizi mutlu etmeniz için hiçbir zaman çok erken değildir! Biraz çaba ile doğmamış bebeğinize bile mutluluk vermeniz mümkün. İşte henüz karnınızda bulunan bebeğinizi rahatlatmak ve kendisini iyi hissetmesini sağlamak yapabileceklerinizden bazıları:

Egzersiz
Egzersize başlamadan önce kendinizi nasıl hissederseniz hissedin, iyi bir egzersizin ardından kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz kesin. Egzersiz vücudunuzda endorfin adı verilen ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonu salgılanmasına neden olur. Endorfin ise plasenta yoluyla bebeğe de geçer ve onun da kendisini mutlu hissetmesini sağlar! Ayrıca egzersiz sırasındaki hareketleriniz sonucunda amniyon sıvısının içerisinde hafif hafif sallanmak da bebeğin hoşuna gidecektir. Karın kaslarınızın kasılması ve gevşemesi de bebeğinize hafif bir masaj duygusu yaşatacaktır.

Lezzetli yiyecekler
Dondurmaya, çikolataya ve pastaya doyamıyor musunuz? O halde yalnız değilsiniz, bebeğiniz de sizin sevdiğiniz yiyecekleri seviyor! Yediğiniz şeyler amniyon sıvısının tadını da değiştiriyor ve örneğin tatlı yediğinizde bebeğiniz amniyon sıvısını daha hızlı yutmaya başlıyor! Ayrıca bebeğinizin damağı sizin sevdiğiniz ve sık sık yediğiniz şeylere, özellikle de sarımsak, soğan, baharat gibi amniyon sıvısına keskin bir tat veren yiyeceklere yatkınlık kazanıyor. Araştırmalar doğumdan sonra bebeklerin anne sütünün lezzetinde annenin son yediği yemeğin lezzetini hissettiklerini ve anne karnındayken alıştıkları yemeklerin lezzetini anne sütünde de tercih ettiklerini göstermiştir.

Seks
Bebeğinize zarar vereceğiniz endişesi ile seksten kaçınıyorsanız, bu endişenizi bir kenara bırakabilirsiniz. Bebeğiniz neler olup bittiğini anlamayacaktır ama vücudunuzun ritmik hareketlerinden, orgazm sırasında rahminizin kasılması ve gevşemesinden ve kanınızda dolaşan şehvet hormonlarından hoşlanacaktır!

İlk dokunuşlar
Hamilelerin ellerini sürekli karınlarının üstüne götürmek istemelerinin biyolojik bir açıklaması olduğunu biliyor muydunuz? Annenin bebeği ile bağ kurma içgüdüsü karnına dokunma isteği duymasına neden olur. Ellerinizi karnınıza koyduğunuzda bebeğiniz bunu hisseder ve hissettiğini belirten tepkiler verir. İşte bu dokunuşlar bebeğinizle aranızdaki ilişkinin ilk temellerinden biridir. Elbete aynı şey baba adayının dokunuşları için de geçerli. Yani baba adayının arada sırada nemlendirici kreminizle karnınıza masaj yapması hem cildinize iyi gelecek, hem sizi hem de bebeğinizi mutlu edecek, üstelik bebekle daha şimdiden bağ kurmasını sağlayacak.

Konuşmak
Henüz doğmamış bebekle konuşmak size biraz tuhaf gelse de, bebeğiniz kendisiyle konuşulmasından hoşlanır. Sizin sesinizi diğer insanların sesinden ayırır ve siz konuştuğunuzda kalp atımı yavaşlar, kendini daha huzurlu hisseder. Bebekler güçlü, düzenli ritmi olan müziklerden de hoşlanır. Dolayısıyla ona sevdiğiniz şarkıları her gün dinletebilirsiniz. Araştırmalar bebeklerin bu şarkıları doğumdan sonra da tanıdıklarını ve hatta bu şarkıları duyduklarında sakinleştiklerini de ortaya koymuştur.

Ve rahatlamak!
Belli ölçüde stres hamileliğin kaçınılmaz bir parçası olsa da, herkesin size sakinleşmenizi söylemesinde bilimsel bir temel de vardır. Bebeğiniz sizin gerginliğinizi hisseder ve siz gerildiğinizde bebeğin kalp atım hızı artar, hareket tarzı değişir. Bazı araştırmalar annenin aşırı kaygılı olmasının bebeğin daha ufak doğması ve hiperaktiviteye meyilli olması riskini yükselttiğini; buna karşın annenin sakin ve stressiz olmasının bebeğin gelişmesine yardımcı olduğunu ve hatta doğduktan sonra daha sakin ve huzurlu olmasını sağladığını göstermiştir. İhtiyaç duyduğunuzda ayaklarınızı uzatıp, gevşemeye çalışmanız için bundan daha iyi bir gerekçe olabilir mi?

 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst