Baş Bel ve Sırt Ağrıları

Ömer
Yönetici
Baş Bel ve Sırt Ağrıları Tedavisi, Bel ve Sırt Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir

Bel ve sırt ağrıları için neler yapılmalı?

Baş ağrılarının da birçok çeşidi vardır. Bunların birbirinden farkları muayene edilerek bulunabilir. En sık rastlananı boyundan kaynaklanan baş ağrılarıdır. Ağrı çok aşırı şiddetli değilse de sürekli olarak vardır.Enseden başlar ve tüm başı sarar. Genellikle baş dönmesi, unutkanlık, yorgunluk, halsizlik ve kulak çınlaması gibi bulgular eşlik eder. Birlikte sırt ağrısının da bulunması sıktır.

Bel Ağrıları,Bel ağrılarının birçok nedeni vardır.
Sadece belde ağrı varsa kaslarla ilgili problemlerden yani romatizmal hastalıklardan, duruş ve oturuş bozukluğundan, soğuk algınlığından veya aşırı yorgunluktan şüphelenilmelidir. Ayrıca kadın hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları ve barsaklardaki sorunlar da bel ağrısı yapabilir.

Uzun süre sabit biçimde ayakta duruşlar, özellikle sırtımız hafifçe önce eğikse, bir sürü bel; ağrılarına ve onların şiddetlenmesine neden olur. Ütüleme, bulaşık yıkama, yemek pişirme, resim masasının üzerine eğilme ve portre boyama gibi eylemler bu pozisyonlara güzel örneklerdir. Altın kadar önemli olan kural, elden geldiğince bu vaziyette az kalmaktır. Sık sık pozisyon değiştirip, ara sıra oturmak ve gezinmek gerek. Omurga devingenliği ve hareketin, yukarda belirtilen görev ve işlere, sık sık ara vermesine neden olması gerekir. Uykudan uyanan köpek veya kedi, yattığı yerden kalkmadan önce gerilir ve sırtını uzatır!

Masa başında çalışanlardan gençlere ev hanımlarından eğitmen, sporculara kadar hemen herkes bel ağrısından yakınıyor. Teknolojik gelişmelerin artmasıyla beraber hareketsiz yaşam, ulaşım araçlarının sık kullanılması beli zorlayarak ağırlık kaldırma, aşırı çaba gerektiren egzersizleri uygulama, stres ve sigara gibi pek çok etken bel ağrılarının oluşmasına yol açıyor.

Bel ağrısının giderilmesinde tedavi planlamasında en önemli nokta, mevcut şikâyetlerinin tekrarını engellemek ve hastanın yaşam kalitesini artırabilmek. Prensip olarak cerrahi müdahale son çaredir. İstirahat, ağrı kesiciler, kas gevşetici ajanlar ile geçirilemeyen ağrılarda fizik tedavi uygulamaları etkili oluyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Üst