Bahreyn Hakkında Bilgi

Ömer
Yönetici
Basra Körfezi'nde takımadalar ve devlet. Arabistan Yarımadası'nın doğu kıyısında yer alır. Bahreyn'e Batı'da Suudi Arabistan, Doğu'da da Katar komşuluk etmektedir. 1986 yılında Suudi Arabistan'a bir köprü ile bağlanmıştır. Başkenti Manama'dır.

bahreyn.png
Bahreyn Bayrağı​

Nüfus ve toplum
2006 yılı verilerine göre 698.585'tir.

Nüfusunun tamamı Müslüman olan ülkede halkın %70'i Şii, %30'u Sünni'dir. Ülkenin resmi dili Arapça, para birimi Bahreyn Dinarı'dır.

Coğrafya
Mercan kayalıkları ile çevrili olan Bahreyn, içinde bulunduğu ada topluluğunun en büyüğüdür ve en yüksek noktası Cebel Ad Dukhar'dır. Başkent Manama şehri ile Mina Selman limanı da bu adadadır. İkinci büyük ada Muharrek ile önemli bir liman olan Sitre Adası karayoluyla Bahreyn'e bağlıdır. Ümva Nasan, Nabi Salih ve Cidde adaları Bahreyn'e yakın öteki önemli adalardır. Hovar Adaları ise ikinci bir grup oluşturur. Bunlar Katar açıklarında, Bahreyn Adası'nın 19 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır.

Bahreyn Adası`nın orta bölgesi kayalıktır. Güneyde ve batıda bazı yerleri tuzlu bataklıklarla kaplı kumlu ovalar vardır.

Yüz ölçümü: 669.600 kilometrekare

İklim ve bitki örtüsü
Bahreyn'de yıl boyunca nem oranı yüksektir. Kış ayları ılımandır. Egemen rüzgar kuzeybatıdan esen nemli şamal rüzgarıdır. Güneyden esen rüzgarlar ise hem sıcak, hem de kurudur; bazen kum ve toz getirir. Ülkede çok sıcak ve nemli bir iklim hakimdir ancak ülke bitki örtüsü bakımından fakirdir.

Tarihi
16. yüzyılda Portekizlilerin işgal ettikleri Bahreyn adaları, 1602-1783 yılları arasında İran egemenliğinde kalmış, 1783'ten sonra ise halife hanedanı tarafından yönetilmiştir. 1914'te İngiltere'nin vesayeti altına girmiştir. İran adalar üzerinde uzun süre hak iddia ettiyse de 1970 Mayısı'nda bundan vazgeçti. Bahreyn'e yapılan, yeni kurulan Birleşik Arap Emirleri'ne katılma teklifi 3 yıllık bir kararsızlık döneminden sonra ülke tarafından kabul edilmedi. Bahreyn 14 Ağustos 1971'de halife hanedanının yönetiminde bağımsız bir devlet oldu. Büyük Britanya ile 1971 yılının Ağustos ayında imzalanan bir dostluk antlaşması sonucunda İngiliz birlikleri adalardan çekildi. Aynı yılın aralık ayında da ABD ile bir dostluk anlaşması imzalandı. Bu anlaşmaya göre ABD donanması el-Cufayr Deniz Üssünden sürekli yararlanabilecekti. Ülkede bir süre sonra toplumsal sıkıntılar başgösterdi. Çıkan karışıklıklar ve sonucunda grev hakkının askıya alınması kararlaştırıldı ve 1973 yılının Haziran ayında yeni bir Anayasa kabul edildi. Yine aynı yılın aralık ayında ülkede ilk kez genel oylamayla parlamento seçildi. Seçimler neticesinde ülkede sol yanlısı oyların büyük oranda arttığı gözlemlendi. Milletvekillerinin yarısı komünist yanlısı Ulusal Kurtuluş Cephesi'nden ya da devrimci 'İşgal altındaki Basra Körfezi'nin kurtulması için Halk Kurtuluş Cephesi'nden yanaydı. 1974 yılının Aralık ayında Emir İsa bin Selman ile Meclis arasında bir anlaşmazlık ortaya çıktı. Bu anlaşmazlığın sonucunda Ağustos 1975'te ulusal meclis dağıtıldı ve muhalefet yanlısı pek çok sayıda kişi tutuklandı. Bu tarihten itibaren de İsa bin Selman tüm yetkileri üzerine alarak Anayasa'yı askıya aldı. 1981'de Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Körfez İş birliği Konseyi kuruldu. Aynı yıl Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin haberalma örgütlerinin sağladığı bilgilerle çoğunluğunu Şiilerin oluşturduğu bir örgütün darbe girişimleri ortaya çıkarıldı.

bahreyn.jpg
Manama, Bahreyn'de bulunan Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi, "dünyanın ilk rüzgar türbinli binası" olma özelliğini taşımakta.

Bahreyn Haritası
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst