bacak kesme ameliyatları ortadan kaldırılıyor

SİDNEY (İHA) - Avustralya'da bilim adamları, sigara tiryakileri veya şeker hastalarının bacaklarının kesilmesini ortadan kaldıracak yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi.

Yeni tedavi yöntemi, damar hastalıklarına maruz kalan bacaklara yüksek basınçla kan pompalanmasını içeriyor. Bu, kan için yeni damarlar açılmasına yarıyor. Bilim adamları, bu yöntemle bir hastanın bacağının kesilmesini önlediklerini ifade ettiler.

Yeni yöntemin bulucusu olan damar cerrahı Rodney Lane, her sene damar hastalıklarından dolayı çok sayıda hastanın bacağını kaybettiğini ifade ederek, yeni tedavi yönteminin bundan dolayı çok önemli olduğunu dile getirdi. Sidney'deki Royal North Shore hastanesinde görev yapan Lane, 3 ayrı cerrah tarafından bacağının kesilmesine karar verilen 52 yaşındaki Avustralyalı Malcolm Brown'u ameliyat olmadan tedavi ettiklerini anlattı. Pıhtılaşma dolayısıyla bacağında kan akışı son derece azalan ve kangren meydana gelen Brown'u kendi yöntemleriyle tedaviye ikna ettiklerini söyleyen Lane, hastanın uyluğuna yerleştirdikleri bir aygıt vasıtasıyla kendi kanını yüksek basınçla pompaladıklarını ve hastada kan akışında yüzde 250 oranında artış sağladıklarını ifade etti. Lane, "5 günlük bir sürede 50 saatlik bir pompalama sonunda Malcolm'un ayakları ılık hale gelmeye ve pembeleşmeye başladı. Dokular canlanmaya başlarken ayakta histe önemli gelişmeler meydana geldi" dedi. Avustralyalı cerrah, tedavi neticesinde kan akışını yeniden sağlayarak bacağı kesilmekten kurtardıklarını ifade etti. Tedaviden sonra bir sene geçtiği ve Brown'un halen kendi bacaklarıyla yaşadığı ve yürüyebildiği belirtildi.

Klinik deneylerin tamamlanmasının akabinde yeni yöntemin sene sonunda genel uygulamaya konması bekleniyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
10B
Üst