Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri

gabir Yeni Üye
Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
Ayak ağrıları ve tedavisi Ayak ağrısı tedavileri


Ayak Bileği Ağrısı Sebepleri

Ayak ve ayak bileği bütün vücut yükünü taşıdığı için hemen her spor dalında zedelenebilir. Yürüme, atlama, koşma sırasında eklemler ve bağlar etkilenir. Mesela koşarken ayak yere tam bastığı sırada ayakta yoğunlaşan kuvvet vücut ağırlığının 2-3 katıdır. Bu büyük kuvvet dokular, ayakkabı ve zemin arasında dağılır. Bir koşucunun saatte 5000’den fazla adım attığını düşünürsek doğru bir koşu tekniğinden hafif bir sapmanın bile ayakta aşırı yüklenme yapabileceğini görebiliriz.

Ayakta oluşan zedelenmelerde ayağın anatomik özelliği, vücut ağırlığı, ayakkabılar, spor yapılan zemin, antrenman şekli ve tekniğine bağlı faktörler etkilidir.

ANATOMİK FAKTÖRLER
Ayak yapısında ufak bozukluklar bile uzun sürekli veya tekrarlanan yüklenmelere neden olur. Düztabanlık (Pes planus) veya pence ayak (Pes cavus) gibi durumlarda ayak ağrıları sık görülür.

ANTRENMANLAR
Antrenman hataları ayak yaralanmalarının başta gelen nedenlerindendir. Çok fazla antrenman yapmak, engebeli yerlerde koşmak veya koşu sırasında zemin değişmesi en çok rastlanan antrenman hatalarındandır.

Şikayet
Ayak bileğinizde ağrı, şişme ya da çürüme var.

Ayak Bileği Ağrısının / Şişinin Nedenleri
Aşil kirişi iltihabı: Kirişiniz aşırı kullanmadan iltihaplandığı için ayak bileğiniz, birkaç hafta içinde yavaş yavaş şişer.

Sıvı veya dolaşım sorunları: Ayak bileğinizdeki şiş bir günü aştı, başka şikayetiniz yok. Uzun süre oturduğunuzda (yolculukta) ayaklarınızda ve ayak bileğinizde su toplanır. Bir iki gün içinde, özellikle ayaklarınızı yukarı kaldırdığınızda geçer. Bacaklarınızda da yetersiz toplardamar vardır ya da varisli toplardamarlara sahipsiniz.

yak bileklerimiz gün boyunca bütün bir vücut yükünü çeken büyük eklemlerdir. Ayak bileklerindeki ağrılar;

Burkulmalar,
Artritler(Eklem iltihaplanması),
Kıkırdak deformasyonları,
dolaşım bozuklukları,
gut türevi hastalıklar,
ve ayak bileği ekleminin mineral maddeleri biriktirmesi nedeniyle olabilmektedir.
Ayak bileği ağrıları ayakta fazla durmayı gerektiren askerler, öğretmenler, tezgahtarlar gibi bir takım meslek dallarında daha sık görülmektedir.

Ayak bileği ağrılarının oluşmaması için sizlere tavsiyelerimiz; dolaşım sorunlarını giderecek tedavileri aksatmamak, ayakta çok duranlar için ayakları kenarlara doğru bükerek ayakta durmamak, eklemlerde mineral biriktiren hastalar için diyetlerine dikkat etmek, burkulmaları önlemek için ayakkabı topuk yüksekliğine dikkat etmek veya gezi türevi faaliyetlere uygun ayakkabı giymek şeklinde sıralanabilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
23
Görüntülenme
32B
Üst