Aya ilk Ayak Basan Kişi Kimdir

Ömer
Yönetici
Aya ilk Ayak Basan Kişi Kimdir - Aya Ayak Basan ilk insanın Hayatı (Neil Armstrong )
İnsanoğlu 20. yüzyılın ortalarında uzaya ilgi göstermeye başladı ve dünyanın önde gelen ülkeleri Amerika ve Rusya uzay yolunda yarıştılar ve aya giden ilk insan Amerika'lı Neil Armstrong oldu.

Neil Alden Armstrong 5 Ağustos 1930 tarihinde Amerika'nın Ohaio eyaletinde doğdu, Ay'a ilk ayak basan insan olarak tanınır.

Neil Armstrong, 5 Ağustos 1930'da Wapakoneta, Ohio'da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimi sırasında izcilik yapmıştır. 16 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan unvanını kazanmıştır.

Ay'a ayak bastığında ilk söylediği tarihi cümle şudur:

[Bir] insan için küçük bir adım, insanlık için büyük bir adım.
That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind.

Bu cümlede "bir" (İngilizce: "a") kelimesi duyulmaz, Armstrong konuşurken unutmuş veya parazit nedeniyle silinmiş olabilir.

Kore üzerinde Deniz Kuvvetleri Pilotu olarak 78 saat uçuş yapan Armstrong 1971 yılında NASA'dan ayrılarak Cincinnati Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 1979 yılına kadar uzay mühendisliği bölümünde profesör olarak çalışmıştır. 1985'ten 1986'ya kadar Uluslararası Uzay Komisyonu'nda hizmet vermiştir. 1986 yılında Challenger kazasının araştırma komisyonuna başkan yardımcısı olarak atandı. Armstrong evli ve iki çocuk babasıdır. Şu anda Ohio'da yaşamakta ve hastalığıyla mücadele etmektedir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst