Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Nedir

deep Harbi Aktif Üye
Vancouver'dan Vladivostok'a uzanan bir alanda bulunan, Avrasya-Atlantik coğrafyasındaki en geniş bölgesel güvenlik örgütü. Bugün 55 ülke AGİT üyesidir.

AGİT 1970'li yılların başında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı adı altında kurulmuştur. Teşkilatın amacı soğuk savaş koşullarındaki Avrupa'nın bölünmüşlüğüne son verilmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve üye devletler arasında bu amaca yönelik iş birliğinin geliştirilmesini sağlamaktır.

AGİT içinde geliştirilen diğer bir temel ilke, küreselleşme sürecinde ortak güvenliğin, yalnızca katılımcı ülkeler arasında iş birliğinin artırılması yoluyla sağlanabileceği anlayışını yansıtan "iş birliğine dayalı güvenlik" kavramıdır. Bu kavram özellikle 11 Eylül terörist saldırılarının ardından yeni bir anlam ve önem kazanmıştır. AGİT 11 Eylül'deki terörist saldırıları takiben, terörizm, örgütlü suç, silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi güvenlikle bağlantılı diğer tehditlerle mücadeleyi de içerecek şekilde faaliyet sahasını genişletmiştir.

Türkiye 1975 yılından beri AGİT üyesidir ve bu kuruluşun geliştirilmesini ve güçlendirilmesini etkin biçimde desteklemiştir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
64B
Üst