Ateşli romatizma eklem romatizması

SüKuN Harbi Aktif Üye
Streptokok grubu mikropların sebep oldu­ğu ani ve sinsi alevlenmelerle kendisini belli eden; eklemleri, kal­bi, sinir sistemini ve böbrekleri tutan bir hastalıktır. İki yaşından .önce görülemez. En sık 6-9 yaşları arasındaki çocuklarda görülür. Rutebetli ve soğuk bölgelerde, sosyo-ekonomik durumu düşük muhitlerde daha fazla rastlanır. Üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar da ateşli romatizmaya zemin hazırlar.

Belirtileri:
Romatizmal ateş ortaya çıkmadan iki üç hafta önce, genel­likle bir üst solunum yolu enfeksiyonu görülür.
Kalp iltihabı, yüzde altmış vakalarda ilk üç haftada kendisi­ni belli eder. Kalp kapakçıklarında daralma ve yetmezliğe yol aç­tığı gibi; kalbin dışını kaplayan perikard zarını da etkileyebilir. Bu durumda aşırı hareketlerde nefes darhğı olur. Parmak uçlarında ve dudaklarda morarma görülür.

Eklemlerde ağrı ve şişlik hemen ortaya çıkmaz. Önce boğaz ağrısı, bademciklerde iltihaplanma veya nezle görülür. Bu belirti­lerden sonra, hasta kendisini iyi hissettiği ve hastahğı atlattığını sandığı bir sırada yeniden bir alevlenme olur. Vücut ateşi 39-40 dereceye çıkar. Nabız hızlanır ve en fazla çalışan eklemlerde şiş­lik ağrı ve kızarıklık başgösterir. Ağrı karşılıklı, simetrik eklemler­de aynı anda hissedilir.

Vakaların yüzde yirmisinde gayri iradi hareketler görülür. Bunun sebebi, romatizmanın beyin zarı üzerinde etkili olmasıdır. Sebepsiz gülme, elindekini düşürme, sakarlık, yazıda çirkinleşme, ani refleksler sayabileceğimiz davranışlardır.

Ateşli romatizma olaylarinın hemen hemen yarısında kol ve bacak derisinde harita görünüşünde, pembe renkli kabarıklıklar ortaya çıkar. Kabarık yerdeki deride döküntüler olur.
√ Ateşin ilk haftasında eklemlerin dış yüzlerinde, cilt altında mercimek büyüklüğünde, dokununca hissedilen yumrular başgös­terir.
√ Ateş, genellikle öğle sonları yükselerek, 39-40 dereceye çı­kar; el ayasında ve tabanlarda bol terleme yapar.

Tedavi:
Tedavinin başlatılabilmesi için, belirtilerin başka hastahklar­dan kaynaklanmadığı iyice tesbit edilmelidir. Zira romatizma ile birlikte böbrek iltihabı ve bağırsak bozuklukları da görülebildi­ğinden yanlış teşhiste bulunma ihtimali vardır.

Ateşli romatizma, beraberinde birçok organ rahatsızlıkları getirdiği için; tedavi ç.ok yönlü olarak yürütülmeli; öncelikle bu organların zarar görmesi­nin önüne geçilmelidir. Bilahare ağrıyı hafifletici ilâçlar verilme­li, hastanın iyi beslenmesi ve istirahati sağlanmalıdır. Soğuk ve rutubetli ortamdan kesinlikle kaçmalı, kuru ve ılık bir odada has­tayı yatırmalıdır.

Vücuttaki zararlı metobolizma artıklarının çıka­rılmasını kolaylaştırmak için bol sulu yiyecekler verilmeli; aynı zamanda enfeksiyona sebep olan mikroplarla savaş için antibiyo­tik tedavisi uygulanmalıdır. Penisiline alerjisi olan hâstalar için streptokoklara karşı etkili başka antibiyotikler denenmelidir. Ro­matizmada, kalp bozukluğu dışındaki bütün ağrılar için aspirin kullamlmaktadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Üst