Atatürk'ün Son Sözleri

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Atatürkün Son Sözleri - Mustafa Kemal Atatürk'ün Son Sözü

Atatürk'ün son sözü : Aleykümesselam

Atatürk hayata gözlerini yumarken o sırada yanında bulunanlardan Dr. Neşet Ömer bey “Dilinizi göreyim efendim. Lütfen dilinizi dışarıya doğru çıkartın” diye telaşlanırken, Atatürk, Dr. Neşet Ömer beye bakarak “VE ALEYKÜMÜSSELAM” diyerek gözlerini kapatmıştır.
(Kılıç Ali’nin Anıları Sh 659. Hulusi TURGUT)

Peki, o sırada Atatürk’ün yanında bulunanlar telaş ve çaresizlik içerisinde kıvranırlarken ve hiç gereği yokken Atatürk’ün “VE ALEYKÜMÜSSELAM” demesinin anlamı ne olabilir diye bir soru akla gelebilir. Böyle bir sorunun yanıtını Kur’an ayetlerinden öğrenelim. İşte Kur’an’ın söyledikleri:

“ İyiliklerini içeren kitabı sağ tarafından verileceklere, melekler: ‘SELAMÜN ALEYKE’ derler.” (Vakıa Suresi 90,91)

Emniyet Genel Müdürlüğü Atatürk ve Anıtkabir'i anlatan 106 dakikalık '906 Rakımlı Tepe' belgeselinde Atatürk'ün beslenme tarzı ölüm nedeni ve son sözü dile getiriliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e nakledilmesinin 50. yıldönümü nedeniyle, '906 Rakımlı Tepe' belgeseli hazırladı. Belgesel, Atatürk'ün cenazesi ve toprağa verilişi ile Anıtkabir hakkındaki yanlış bilgilere açıklık getirmek amacıyla hazırlandı. 1881 yılından 10 Kasım 1938'e kadar süren 57 yıllık yaşamla bir ulusun yazgısının nasıl değiştiğinin şiirsel bir dille anlatıldığı belgeselde; Altan Öymen, Cemal Kutay, Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Prof. Dr. Hamza Eroğlu, Yekta Güngör Özden, Albay Yaşar Murat Dinçer, Yarbay Doktor Ali Güler, Gülsün Bilgehan, Ömer Arda, Prof. Dr. Nezih Eldem, Prof. Dr. M. Cihat Özönder, Ecder Akışık, Prof. Dr. Zehra Odyakmaz, Erdoğan Aliveren ve Mehmet Özel ile yapılan röportajlara yer verildi. Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, röportajında, Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e defni sırasında askerler haricinde mezar odasında bulunan 10 kişiden birinin kendisi olduğunu ve hissettiği duyguları anlatıyor. Özden, bu tarihi ana tanıklık edenler arasında bir tek kendisinin hayatta olduğunu belirtiyor. İki bölüm halinde hazırlanan '906 Rakımlı Tepe' belgeselinin ilk bölümünde, Atatürk'ün ölümüne kadar olan süreç, ölümü, Ankara'ya getirilişi, Anıtkabir'in yerinin seçilmesi, proje yarışması ve inşaatın bitirilmesi gibi konu başlıkları işleniyor. Bu bölümde, Atatürk'ün ölüm nedeni, 'beslenme tarzı ve daimi peklikten kaynaklanan karaciğer iltihabı' olarak açıklanıyor. Atatürk'ün anlaşılır son sözünün 'Aleykümesselam' olduğu bildiriliyor.
İkinci bölümde ise 1953 yılında gerçekleştirilen nakil töreni, toprağa verilmesi, mezar odasının özellikleri, Anıtkabir'in tanıtımı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün Anıtkabir'e defni, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin tanıtımı yer alıyor. '906 Rakımlı Tepe' belgeseli, cumhuriyetin 80. yıldönümünde Anıtkabir'e gelen ziyaretçilerin görüntüleri ile sona eriyor. Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'in talimatıyla hazırlanan ve 106 dakika 40 saniye süren belgeselin, alanında bir ilk olma özelliğini taşıdığı da ifade ediliyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Üst